Lidi, myslete! Při prodeji na internetu nepředávejte nikomu údaje z platební karty. Jde vždy o podvod

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
podvody s kartou
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Simona Dvořáčková23. 8. 2022

Během několika týdnů mě zarazil už druhý případ, kdy někdo v Česku prodával na bazarovém portálu věc v hodnotě pár set korun a přišel o desítky až stovky tisíc. Jedná se o nejnovější trik podvodníků, kterému jde ovšem velice snadno zabránit – stačí myslet.

reklama

Celý podvod spočívá v tom, že útočník kontaktuje prodávajícího s nabídkou realizace prodeje přes přepravní společnost. Už to samo o sobě je velice nestandardní a měl by vám v hlavě houkat poplašný alarm, protože podmínky prodeje byste měli stanovovat vy jako prodávající osoba. Myslete na to v prvé řadě.

O posledním podvodu tohoto typu informovaly Novinky, kdy žena z Olomoucka prodávala tenisky za 150 korun, ale přišla o 90 tisíc. Pro mě je naprosto nepředstavitelné, že by se někdo na takto očividný a laciný podvod nechal nachytat, ale bohužel se tak děje. A to mě přimělo napsat tento článek.

V další fázi kupující zašle odkaz, na který nebystrý prodejce klikne. Na odkazu se objeví obrazovka, která vyzve k zadání údajů platební karty. Pokud jste se dostali až do tohoto bodu, měl by vám houkat vnitřní alarm natolik, že stránku okamžitě opustíte! Protože proč byste měli zadávat někam platební údaje karty, když jste to vy, kdo prodáváte?

Nikdy při prodeji nezadávejte platební údaje z karty. Jedná se totiž vždy o podvod zvaný phishing, kdy se vámi zadané údaje karty přepošlou ve viditelné podobě útočníkovi, který následně může s citlivými údaji karty nakládat podle své libosti – v podstatě začne různými způsoby vybírat peníze. Více si o tzv. phishingu můžete přečíst například zde.

Při phishingu je vždy útočníkovým cílem získat citlivá data, která poté zneužije. Samotný phishing má mnoha podob od falešných emailů, které vás vyzývají uhradit všelijaké nesmysly, falešně vypadající stránky banky až po sofistikovanější metody využívající určitý druh nátlaku jako třeba tato s inzercí, kdy útočník vylákal z oběti dokonce i ověřovací SMS kód. Jestliže si však uvědomíte základní věci, jde o lehce odhalitelný podvod.

Proto lidi, myslete. Pokud někomu něco prodáváte = nic neplatíte = nemusíte předávat nikomu žádné údaje z karty. Je to jednoduchá rovnice. Stačí pouze číslo bankovního účtu, na který vám uhradí peníze kupující. Pokud s tím má konkrétní kupující problém, neztrácejte čas s podvodníkem a počkejte si na skutečného zájemce.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x