Lockdownem covid neporazíme, kolektivní imunita po očkování je utopie. Pojďme to zkusit jinak

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
koronavirus
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek23. 11. 2021

Tohle je výzva k zamyšlení, ke změně strategie. Na základě vlastní zkušenosti s covidem v Česku již například víme, že lockdownem covid neporazíme. Maximálně jím zmírníme nějakou jeho vlnu za cenu obrovských socioekonomických škod.

reklama

Zjišťujeme také, že při dobrovolnosti očkování a díky efektu vyprchávání imunity je kolektivní imunita získaná očkováním utopie. Koronavirus je vysoce infekční, tudíž je těžké jeho šíření potlačit, ale zároveň nemá smrtnost jako ebola nebo tetanus a není tedy takovým strašákem. Navíc v drtivé většině případů usmrcuje úzkou věkovou skupinu lidí.

Z těchto důvodů je již z logiky věci velmi těžké dosáhnout kolektivní imunity dobrovolným očkováním. Muselo by také dojít k naočkování vysokého počtu lidí v určitém časovém intervalu nejen v Česku nebo Evropě, ale po celém světě, což se jeví jako nereálný cíl.

Pojďme to zkusit jinak

Výše uvedené by ani nemělo být naším cílem. Pojďme to zkusit jinak…

1. povinné očkování pro seniory

Prvním důležitým bodem k překonání koronavirové krize v Česku považuji zavedení povinného očkování pro lidi, kteří končí v nemocnici. Nemá smysl do očkování nutit osmnáctiletého mladíka, když v nemocnicích končí sedmdesátníci.

K dnešnímu dni tvoří téměř 90 procent úmrtí na covid v Česku podle věku lidé starší 65 let. Zhruba 7 procent úmrtí poté ještě tvoří skupina 55 až 64 let, ale u ostatních věkových skupin je počet úmrtí k počtu nakažených statisticky naprosto zanedbatelný.

Proto je důležité na základě těchto dat ministerstva zdravotnictví stanovit přesnou věkovou hranici skupiny obyvatel, která zaplňuje nemocnice a této skupině obyvatel nařídit povinné očkování včetně případných přeočkování.

Může to být hranice 65 nebo 70 let, přísněji 60 let. V tomto kroku nejde jen o ochranu seniorů samotných, ale také o ochranu přetížených zdravotníků a dostupnosti lékařské péče pro celou společnost.

Určitá forma odmítnutí by však měla stále existovat, například pod pokutou 20 tisíc korun.

2. aktivní účast státu, krajů a obcí na očkování seniorů

Pokud by vešel v platnost bod 1), je důležité, aby se stát, kraj a obec dostaly k neočkovaným seniorům.

Je potřebné, aby stát získal přístup k informacím o neočkovaných seniorech a ty za pomoci krajských či obecních pracovníků aktivně objížděl v jejich domovech a očkoval.

3. očkování zdarma pro všechny ostatní

Důležitým bodem je také zachování očkování zdarma i pro všechny ostatní, kteří by měli dobrovolně o vakcínu zájmem.

Platí to především pro lidi se slabou imunitou a s jinými nemocemi, kteří jsou rovněž rizikovou skupinou pro onemocnění covidem.

4. vitamíny C, D a zinek

Stát by měl nabízet všem seniorům vitamíny C, D a zinek zdarma na recept v lékárně. Vitamíny pomáhají vytvářet lepší imunitu a dobrá imunita může zafungovat jako vakcína, tedy že se daný člověk buď vůbec nenakazí, nebo bude mít výrazně mírnější průběh.

Pokud dostanou senioři něco zdarma, s vysokou pravděpodobnosti si to vyzvednou a pravděpodobně budou i používat.

Ruku v ruce s tímto bodem by měla probíhat nikoliv brutální, ale masivní připomínající kampaň na podporu tohoto bodu.

Senioři by tak měli číst na tramvajových či autobusových zastávkách hesla jako “Už jste si vyzvedli své vitamíny v lékárně?” nebo “Už jste si dneska vzali vitamíny”?

5. respirátory zdarma

Stejně tak jako vitamíny by měl stát v lékárnách vydávat na recept v pravidelných dávkách i respirátory zdarma, tak aby měl senior na každý den jeden a nešetřil si jeden na měsíc.

I zde by s vysokou pravděpodobností jako v bodě 4) zafungoval efekt zisku něčeho zdarma.

6. nechat projít covid zbytkem populace

Neméně důležitým bodem jako všechny ostatní je i to, nechat zbytkem populace projít covid naplno, což by mělo za efekt, že po několika různě silných vlnách by došlo k dosažení přirozené kolektivní imunity.

Současný stav lockdownů a omezení však k dokončení tohoto přirozeného efektu brání. Například u španělské chřipky se stalo, že postupně vymizela po třech až čtyřech vlnách.

V současnosti však máme k dispozici očkování, kterým můžeme ochránit ty nejrizikovější, ale doposud ho neumíme správně použít, protože jej používáme tam, kde vlastně ani tolik nepotřebujeme, a naopak nedostatečně tam, kde potřebujeme.
Článek není odborným stanoviskem, ale pouze názorem autora, který čerpá informace z veřejně dostupných zdrojů a zamýšlí se v souvislosti s nimi nad možnými řešeními krize.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x