Mafiánské praktiky Rakušana. Odvolá ho slabý Fiala?

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
rakusan
Ministr vnitra Rakušan, předseda hnutí STAN
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka25. 9. 2023

Máme tu začátek nového týdne a další kauzu významného člena vlády, nejedná se o nikoho jiného než o ministra vnitra Víta Rakušana. Ukázalo se, že stejně jako jeho spolustraník Gazdík vlastnil šifrovaný telefon, který běžně využívají mafiáni jako například hlavní hrdina kauzy Dozimetr Michal Redl. Gazdík následně kvůli tomu a stykům s Redlem rezignoval na post ministra Fialovy vlády a z vedení STAN. Takovou sebereflexi u Rakušana opravdu neočekávám, zakročí tedy konečně premiér Fiala? Nebo bude nadále jen takto slabým odvarem premiéra?

reklama

Vít Rakušan předvedl mafiánské praktiky už před nástupem do vlády na podzim roku 2021, kdy se tehdy ještě ne jako ministr vnitra sešel s tehdejším policejním prezidentem, kterému dal jasně najevo, že ho nechce a bude chtít vlastního člověka. Policejní prezident Švejdar následně na začátku roku 2022 skončil a na tuto důležitou pozici nastoupil Rakušanův kůň.

Jak je dobré míti svého člověka na pozici policejního prezidenta se mohlo Vítkovi osvědčit už o pár měsíců později, kdy vypukla kauza Dozimetr, která zasahovala hluboko do Rakušanova hnutí. S oštemplovaným mafiánem Redlem, který stál v pozadí STAN dlouhé roky, měl údajně spolupracovat i zesnulý Věslav Michalik, u kterého to v jednu dobu vypadalo na ministerské angažmá, ale ministrem se nestal kvůli neprůhledným firmám na Kypru a podezřelému financování hnutí STAN. Rakušan označil Michalika po jeho smrti za dobrého přítele. Je tedy pravděpodobně, že ministr vnitra věděl či alespoň tušil o aktivitách Michalika. Respektive slepý být nemohl, protože pokud někoho považujete za dobrého přítele, tak zřejmě tušíte o tom, co dělá. O to více, když zrovna i tohoto času šéfujete hnutí, ve kterém se tyto praktiky dějí.

Dle odposlechu z rozhovoru Michala Redla, který uveřejnil server PrahaIN, věděl zřejmě o porcování zakázek do určité míry i Věslav Michalik. “Nikomu se to ještě nepodařilo. Věšek (pozn. red. – Věslav Michalik) je úplně nadšenej. Říká – ty vole, super. Takže v září nastupuje provozní náměstkyně, což je dvojka. Náš člověk. Pod ní nastupuje šéf všech středisek – náš člověk. To znamená, že budeme mít celou tuhle linii. Velká pětka, co mají ty rámcovky, tak je škrtíme, drtíme,” stojí ve zveřejněných odposleších.

Věslav Michalik zemřel náhle 12. června 2022 na infarkt, či mrtvici. Hned o 3 dny později dne 15. června vyplula na veřejnost kauza Dozimetr. Jelikož byl Rakušan blízkým přítelem Michalika a zároveň ministrem vnitra v té době už se svým policejním prezidentem, tak je pravděpodobné, že se Michalik o kauze Dozimetr dozvěděl už před 12. červnem, což mohlo vyvolat i jeho náhle zdravotní komplikace.

Už z dřívější doby víme, že šifrovaný telefon vlastnili také tehdejší místopředsedové STAN Gazdík s Polčákem. Nyní podle informací serveru iDNES vyšlo najevo, že takový šifrovaný telefon vlastnil i předseda hnutí Vít Rakušan. Je dobré se tedy ptát, měl jeden takový i další člen vedení strany Věslav Michalik? K čemu potřebovalo vedení STAN používat podobně jako mafiáni typu Redl šifrované telefony? Bylo to skutečně kvůli obavám z odposlouchávání, jak nyní tvrdí Rakušan? Nebo právě v nich koordinovali postup při kauze Dozimetr? Proč by se vlastně poctiví lidé měli bát odposlechů? To jsou důležité otázky, na které zatím neznáme odpověď. Jedno je ale jisté, labyrint lží okolo hnutí STAN se pomalu, ale jistě začíná rozplétat.

A jak vlastně na to celé zareaguje premiér Fiala? Bude nadále strkat před veškerými pochybnostmi okolo hnutí STAN a jeho předsedy Víta Rakušana hlavu do písku? Bude nadále dělat, že nevidí obří střet zájmů ministra vnitra, jehož nejbližší okolí bylo zřejmě zapojeno do kauzy Dozimetr, kterou vyšetřují policisté, co spadají pod policejního prezidenta, kterého si do úřadu dosadil Rakušan? Na tuto zásadní otázku si dovolím odpovědět. Jelikož je Fiala našim nejslabším premiérem od revoluce, kdy i Nečas, kterého řídila milenka, působil silovějším a rozhodnějším dojmem, nestane se vůbec nic.

Dobré si je připomenout, že Rakušan před pár dny podržel Fialovi ve funkci i jeho Blažka, a jak se v těchto kruzích zřejmě sluší, tak je na čase, aby premiér Fiala na oplátku podržel jeho samotného. Kdyby však Fiala konal svou práci, tak jak má, byl by ministr vnitra Rakušan ze své funkce už minimálně třikrát odvolán. Bohužel, ale nemáme v čele země skutečného premiéra. Jen člověka, co si na něj hraje. A pak to tu vypadá tak, jak vypadá.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x