Místo toho, aby vláda řešila energie a benzín, posílá populistický dáreček. Na, tady máte 5000 Kč

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala petr
Předseda vlády Petr Fiala
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek29. 4. 2022

Vláda se po vlně kritiky, že nepomáhá dostatečně českým lidem, rozhodla podpořit rodiny s dětmi částkou 5000 Kč. Inu, bohulibé na první pohled. Důvodem je spíš to, aby se skutečně neřeklo, že vláda nic nedělá. Ale tento krok není to, co by primárně dělat měla. Je to pouze populismus.

reklama

Místo toho, aby se totiž vláda soustředila na snížení cen energií a pohonných hmot, tak rozdává populistické dárečky. Jistě si všichni pamatujeme, jak vítězná koalice Spolu před volbami hlásala, že zastaví populisty. Úsměvné.

Je samozřejmě pěkné, že vláda přešla od symbolů a gest i k činům, ale vzala to ze špatného konce. Vláda měla primárně snížit nebo zrušit DPH na energie a pohonné hmoty, protože to jsou zásadní komodity pro každou domácnost.

DPH je důležitý příjem rozpočtu, kdy každé snížení způsobí určitý výpadek, ale jsme ve výjimečné situaci, kterou je potřeba efektivně zmírnit. A u energií a pohonných hmot by to mělo ten pozitivní efekt.

Proklínám Andreje Babiše za to, že jako první přišel do veřejného prostoru s nápadem snížení DPH u těchto komodit, protože vláda nikdy neudělá to, co navrhnul on. I když to stejné nebo velmi podobné dělají v mnoha zemích Evropské unie. Škoda, že nemlčel. A tak tu máme pětitisícové dárečky.

Příspěvek 5000 Kč může dostat i rodina, která si vydělá měsíčně 83 000 Kč čistého, a ta jej zřejmě nepotřebuje. Ale viděli jsme to i u podpor v covidové době, kde o ně žádali celebrity jako Emma Smetana s partnerem. Ještě nedávno jsme slyšeli z úst vládních představitelů, jak je náš rozpočet v troskách. A najednou si můžeme dovolit takový luxus?

Vládo, nebylo by skutečně smysluplnější přiznat si chybu a přistoupit na variantu úpravy DPH u energií a benzínu? Já vím, nebylo. Vláda si totiž nepřizná, že dělá něco špatně nebo nedostatečně, protože na všechno má plán, vysílá jasné signály a občas i něco reálně udělá jako v případě příspěvku rodinám. I když to udělá špatně.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x