Petr Fiala se chvástal, že vláda dělá protiinflační kroky. Usadil ho i Kalousek

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text není článkem zpravodajským, ale publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
miroslav kalousek
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek
Foto: TOP 09
Autor: Radek Polívka30. 4. 2022

Petr Fiala se pochlubil na svém Twitteru videem, ve kterém vysvětluje, že jeho vláda na rozdíl od té minulé – Babišové dělá protiinflační kroky. To mu vyvrátil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který ho svými slovy usadil do ekonomické reality.

reklama

Fialova vláda schválila před pár dny příspěvek 5 tisíc korun všem rodinám s dětmi, přičemž příspěvek by měl být vyplácen za každé dítě. Neliší se to příliš od rouškovného, které ve stejné výši 5 tisíc vyplácela v době covidu důchodcům Babišova vláda. Tedy stejný populismus akorát zaměřený na různé cílové skupiny.

Ono by to bylo asi v pořádku, je to prostě politika, a ta je mnohdy o tom, komu brát a komu dát, akorát kdyby to nebyl právě zrovna premiér Fiala a další představitelé vládních stran, kteří za tento populismus tepali tvrdě Babišovu vládu, když byli v opozici.

“Máme inflaci, se kterou si skoro nikdo neví rady. My ale ano,” píše Fiala k rozhovoru, ve kterém hájí příspěvek ve výši 5 tisíc. Nikde si s inflací neví rady, ale jenom naše vláda ano? Proti inflaci bojujeme tedy pumpováním peněz do ekonomiky? Pokud se Fialovi podaří zkrotit inflaci tímto způsobem, měl by dostat zcela vážně Nobelovu cenu za ekonomii.

Když se Petr Fiala začal na sociálních sítích chvástat, jaké to jeho vláda dělá protiinflační kroky, ozval se možná trochu nečekaně i Miroslav Kalousek, který jinak současnou vládu podporuje, aby jej jako bývalý ministr financí usadil do ekonomické reality. “Ve vší úctě, pane premiére, příspěvek 5 tisíc na dítě je proinflační, nikoliv protiinflační opatření. A podporovat inflaci podporou domácností s čistým příjmem 80 tisíc měsíčně je populistický přešlap, který se vymstí,” napsal mu Kalousek. A má samozřejmě pravdu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x