Nátlak Milionu chvilek na Babišův soud je nepřípustný. V právním státě má i politik právo na soud místo veřejného lynče

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
andrej babis
Andrej Babiš, kterému dnes začal soud v kauze Čapí hnízdo
Foto: ANO
Autor: Radek Polívka12. 9. 2022

Dnes nastal pro Andreje Babiše den D, kdy začalo soudní projednávání jeho obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Pokud soud shledá, že je vinným, ať je spravedlivě dle příslušných zákonů potrestán, ale o vině či nevině nerozhoduje v právním státě spolek politikových odpůrců sdružených pod značkou Milion chvilek, ale jednoduše soud.

reklama

To, co předvedl spolek Milion chvilek pro demokracii v první den soudu, je v právním demokratickém státě nepřípustné. Milion chvilek postavil před budovu soudu, kde se kauza Čapí hnízdo projednává, klec s uvězněným Babišem uvnitř, jako kdyby měl o Babišově vině zcela jasno a nepotřeboval k tomu žádný soud. Je poté úsměvné, že něco takového předvede spolek, který si dává demokracii do svého názvu.

Milion chvilek si tak uzurpuje právo rozhodovat o tom, kdo je vinný či nevinný? To bychom se brzo mohli dočkat i veřejného lynče, kdy bude rozhodovat rozhořčený dav podle toho, jak je v oné skupině zrovna daný politik oblíbený či neoblíbený místo soudu, který rozhoduje objektivně a bez emocí na základě důkazů.

I dnešní krok je nevhodný, protože může vytvářet nátlak na soudce, který by mohl alespoň částečně podléhat požadavkům ulice. Je to ze strany Milionu chvilek naprosto nepřípustné jednání, které musí každý slušný člověk odsoudit.

Jsem rád, že jednání Milionu chvilek odsoudil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jehož výroky patří v posledních dnech ze členů vlády k těm rozumnějším. “Dnešní „demonstrace“ před soudem vypovídá málo o Andreji Babišovi, avšak mnohé o jejích organizátorech. I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte prosím podle zákonné, nikoli „lidové” či internetové spravedlnosti!” napsal Blažek na svém Twitteru. A nejde s ním nesouhlasit.

Paradoxem celé situace je, že to byl právě Milion chvilek, který v době Babišovy vlády demonstroval a plnil náměstí kvůli nezávislosti soudů, když nyní sám na soud vytváří nátlak svým subjektivním vnímáním spravedlnosti.

Milion chvilek si však již dlouhodobě přisvojuje pravomoce, které mu nenáleží, a je proto vhodné poukázat na to, že si nemůže dovolit cokoliv. Jsem rád, že i ministr Blažek to vnímá stejně jako já.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x