Vrátíme se do pravěku? Po konci EET už nebudeme platit kartou všude

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
jidlo v restauraci
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Simona Dvořáčková13. 9. 2022

Systém EET sice asi nevygeneroval tolik příjmů do státní kasy, kolik se očekávalo, ale jeden velký benefit přinesl. A to masivní rozšíření platby kartou v hospodách a restauracích téměř v každém koutě Česka. O to s koncem EET zřejmě přijdeme.

reklama

Pro mnohé podniky, a to zejména v těch menších obcích, je výhodnější přijímat platbu v hotovosti. S hotovostí se dá totiž daleko lépe “operovat” z hlediska daní než s digitální transakcí. Někteří provozovatelé tím ušetří i za poplatky karetním společnostem. Po odpojení EET pokladen se tak do mnoha hospod a restaurací vrátí zřejmě pravěk v podobě bločku a tužky, které jsme znali před rokem 2016.

Pro zákazníky však bude mít zrušení EET negativní dopad. Kapsy a peněženky vám opět budou chrastit drobáky. S prudce rostoucí inflací navíc budete potřebovat mít u sebe daleko větší měšec než před lety.

Podnikatelé, možná však mnohem více vládní strany samotné, argumentují pro zrušení systému tím, že EET přináší zvýšenou administrativu. Plánované zrušení EET je však promarněná příležitost.

Místo toho, abychom uvažovali o modernizaci EET s tím, že by například systém umožňoval podávat zautomatizované digitální daňové přiznání, čímž by podnikatelé ušetřili čas a hlavně peníze za účetní, tak to raději zruší celé.

Podnikatelé mohli dostat i podobný benefit jako u paušální daně, že by se nemuseli obávat o kontrolu z finančáku. Ale kde není vůle, není ani cesta. Pro vládní strany je EET zlo, tak to raději zrušíme celé.

Osobně si myslím, že výhody EET převažují, a kdyby se přistoupilo k úpravě, aby z toho měli větší benefit i podnikatelé, byl by tento systém daleko pozitivněji přijímán právě i samotnými podnikateli. Kdo má však byznys založen na krácení daní, tak z toho samozřejmě neocení vůbec nic. Ale to už je úplně o něčem jiném.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x