Není to jen Agrofert, kdo čerpá dotace. Ze státního rozpočtu inkasuje peníze i neziskovka Petra Fialy

fiala ods
Předseda ODS Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek13. 9. 2021

Nejznámějším pobíratelem dotací je u nás asi firma Agrofert, kterou vybudoval premiér Andrej Babiš. Někdo by se však mohl podivit nad tím, že milionové dotace si nechává vyplácet ze státního rozpočtu například i nezisková organizace Petra Fialy, jehož strana ODS však dotace kritizuje. A to zejména ty, které inkasuje Agrofert.

reklama

Luboš Xaver Veselý během vysílání své internetové show informoval o aktivitách občanského sdružení s názvem Centrum pro studium demokracie a kultury (zkráceně CDK), které Petr Fiala zakládal a stále sedí i v jeho správní radě.

CDK bylo založeno roku 1993 v Brně a jedná se o obecně prospěšnou společnost zaměřenou na vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. “Naším hlavní cílem je přispívat k rozvoji demokratické politické kultury v České republice. Zaměřujeme se na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace. Zvláštní důraz klademe na výzkum otázek spojených s  fungováním ČR v rámci evropských struktur a na studium aktuálních procesů vývoje Evropské unie. Ve společensko-politické oblasti se hlásíme ke konzervativně-liberálním ideovým pozicím, v náboženských otázkách preferujeme otevřený, ekumenický přístup,” píše se na webu CDK.

Podle registru smluv na serveru Hlídač státu uzavřelo CDK jen od roku 2016 dohromady 82 smluv se státem, díky kterým si přišlo na částku přesahující 48 milionů korun. Dalších více než 28 milionů ze státního rozpočtu sdružení inkasovalo v celkem 116 dotacích.

Ukázku, na co jsou čerpané peníze ze státního rozpočtu využity, představuje částka 1 899 924 Kč, která šla na projekt s názvem Partnerství pro smíření a reformy v Barmě. Projekt Jak končí starý režim a začíná nový poté například stál 1 633 820 Kč dotačních peněz. Faktem však je, že inkasované částky od státu v rámci dotací po roce 2017 značně poklesly.

Dotace jsou velkou politickou otázkou, mnozí v nich vidí pokřivování trhu či vysávání státního rozpočtu, případně evropských peněz. Oba argumenty jsou zcela relevantní, mnohdy jimi argumentuje i samotná ODS.

Pobírání dotací samo o sobě není nelegální, i když jejich účelnost může být mnohdy sporná. Je však k vážnému zamyšlení, proč přistupuje předseda ODS k dotacím své neziskové organizace zcela nekriticky a tím pádem pozitivněji něž k jiným.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
edgar cayse
edgar cayse
1 rok

Rozdil tu je fiala je z ods a babisak z ano – takze u babise to vadi a je to spatne u fialy to nevadi je to dobře – stejne jako se delaji rozdily kdo byl u stb ci v ksc – u zemana babise to vadi u drahose generala pavla reditele ct rozhlasu US rychetsky predsedy hospodarske komory DLOUHEHO a dalsich to nevadi .siklova stetina a spol ,to je neco chatra 77 samej estebak ale to je v cajku presli zase na dobrou víru havlofasismus – a budou kazat moralku a pravdu a lasku kdo tomu bonus vyhulenci a od piratů !!zlllllaaaaaaaaaaaaaaaaatttttttttttííííííííííííííííííííí komouši a “totalita ” pred 89 a diky rusakum , ze pomohli ten bordel oddalit v 68 aspon o 20 let .

jarin
jarin
1 rok
Reply to  edgar cayse

Jen bych upřesnil, že ten co VYSTOUPIL z KSČ v 80letech na tom byl daleko hůř ,než kdyby ve straně vůbec nebyl-těm neodpouštěli.

jirka
jirka
1 rok

Nic než zmetek !

Kubrt
Kubrt
1 rok

Zajímalo by mne, proč už redaktoři z ČT, Slonková s Kubíkem, magor Šafr a další novinářský hnůj nezpovídají Fialu, jaký přínos pro naší zemi má studium poměrů v Barmě?

Petr
Petr
1 rok

ODS je nezměnitelná. Podařilo se jim rozkrást stát jednou, proč by se to nepovedlo opět. Babiš samozřejmě není čistá lilie, to nejsme téměř nikdo, ale opozice hlásá vodu a koupe se ve víně. Chtějí však ještě lepší koupel.

Karel
Karel
1 rok

No vida! Uhlazený vykradač státu. A to si ještě poslechněte, na jaké projekty! Podpora ženských hnutí v Barmě! Kdo může peníze na takové vymyšlené hovadiny podepsat. Ale, viděli jste již nějakého investigativního novináře, který by se ho na to zeptal? Asi jsou zaneprázdnění antiBabišem.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok
Reply to  Karel

No, je to smlouva se státem, ten dotace podepisuje a vyplácí. A financema vládne už asi 8 let Babiš, ne ?

Majo
Majo
1 rok
Reply to  Zdeněk

Tak to asi dela dobre ne? Kdyz ctu tuto vetu…

“Faktem však je, že inkasované částky od státu v rámci dotací po roce 2017 značně poklesly.”

A od 2017 je vlada, kde dela Babis premiera.

Novák
Novák
1 rok

Koalice SPOLU poslední předvolební pruzkum u jednotlivích stran – ODS 11.3% TOP09 4% KDU-ČSL 3.8% !!! Jasný ukazkový nevolitelný slepenec kdy Top09 a Kdu-Čsl se přisáli na darebackou Ods aby nepřišli o své teplé fleky v Ps o nic jiného jim nejde !!! A Fiala ? Škoda co koliv o tom to slizounovy psát stejný odpad jako Němcová Stanjura Vystrčil Vondra Benda !!!

reklama
54
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x