Není to jen Agrofert, kdo čerpá dotace. Ze státního rozpočtu inkasuje peníze i neziskovka Petra Fialy

fiala ods
Předseda ODS Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek13. 9. 2021

Nejznámějším pobíratelem dotací je u nás asi firma Agrofert, kterou vybudoval premiér Andrej Babiš. Někdo by se však mohl podivit nad tím, že milionové dotace si nechává vyplácet ze státního rozpočtu například i nezisková organizace Petra Fialy, jehož strana ODS však dotace kritizuje. A to zejména ty, které inkasuje Agrofert.

Luboš Xaver Veselý během vysílání své internetové show informoval o aktivitách občanského sdružení s názvem Centrum pro studium demokracie a kultury (zkráceně CDK), které Petr Fiala zakládal a stále sedí i v jeho správní radě.

CDK bylo založeno roku 1993 v Brně a jedná se o obecně prospěšnou společnost zaměřenou na vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. “Naším hlavní cílem je přispívat k rozvoji demokratické politické kultury v České republice. Zaměřujeme se na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace. Zvláštní důraz klademe na výzkum otázek spojených s  fungováním ČR v rámci evropských struktur a na studium aktuálních procesů vývoje Evropské unie. Ve společensko-politické oblasti se hlásíme ke konzervativně-liberálním ideovým pozicím, v náboženských otázkách preferujeme otevřený, ekumenický přístup,” píše se na webu CDK.

Podle registru smluv na serveru Hlídač státu uzavřelo CDK jen od roku 2016 dohromady 82 smluv se státem, díky kterým si přišlo na částku přesahující 48 milionů korun. Dalších více než 28 milionů ze státního rozpočtu sdružení inkasovalo v celkem 116 dotacích.

Ukázku, na co jsou čerpané peníze ze státního rozpočtu využity, představuje částka 1 899 924 Kč, která šla na projekt s názvem Partnerství pro smíření a reformy v Barmě. Projekt Jak končí starý režim a začíná nový poté například stál 1 633 820 Kč dotačních peněz. Faktem však je, že inkasované částky od státu v rámci dotací po roce 2017 značně poklesly.

Dotace jsou velkou politickou otázkou, mnozí v nich vidí pokřivování trhu či vysávání státního rozpočtu, případně evropských peněz. Oba argumenty jsou zcela relevantní, mnohdy jimi argumentuje i samotná ODS.

Pobírání dotací samo o sobě není nelegální, i když jejich účelnost může být mnohdy sporná. Je však k vážnému zamyšlení, proč přistupuje předseda ODS k dotacím své neziskové organizace zcela nekriticky a tím pádem pozitivněji něž k jiným.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
57 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
edgar cayse
edgar cayse
4 dní

Rozdil tu je fiala je z ods a babisak z ano – takze u babise to vadi a je to spatne u fialy to nevadi je to dobře – stejne jako se delaji rozdily kdo byl u stb ci v ksc – u zemana babise to vadi u drahose generala pavla reditele ct rozhlasu US rychetsky predsedy hospodarske komory DLOUHEHO a dalsich to nevadi .siklova stetina a spol ,to je neco chatra 77 samej estebak ale to je v cajku presli zase na dobrou víru havlofasismus – a budou kazat moralku a pravdu a lasku kdo tomu bonus vyhulenci a od piratů !!zlllllaaaaaaaaaaaaaaaaatttttttttttííííííííííííííííííííí komouši a “totalita ” pred 89 a diky rusakum , ze pomohli ten bordel oddalit v 68 aspon o 20 let .

jarin
jarin
4 dní
Reply to  edgar cayse

Jen bych upřesnil, že ten co VYSTOUPIL z KSČ v 80letech na tom byl daleko hůř ,než kdyby ve straně vůbec nebyl-těm neodpouštěli.

jirka
jirka
4 dní

Nic než zmetek !

Kubrt
Kubrt
5 dní

Zajímalo by mne, proč už redaktoři z ČT, Slonková s Kubíkem, magor Šafr a další novinářský hnůj nezpovídají Fialu, jaký přínos pro naší zemi má studium poměrů v Barmě?

Petr
Petr
5 dní

ODS je nezměnitelná. Podařilo se jim rozkrást stát jednou, proč by se to nepovedlo opět. Babiš samozřejmě není čistá lilie, to nejsme téměř nikdo, ale opozice hlásá vodu a koupe se ve víně. Chtějí však ještě lepší koupel.

Karel
Karel
5 dní

No vida! Uhlazený vykradač státu. A to si ještě poslechněte, na jaké projekty! Podpora ženských hnutí v Barmě! Kdo může peníze na takové vymyšlené hovadiny podepsat. Ale, viděli jste již nějakého investigativního novináře, který by se ho na to zeptal? Asi jsou zaneprázdnění antiBabišem.

Zdeněk
Zdeněk
4 dní
Reply to  Karel

No, je to smlouva se státem, ten dotace podepisuje a vyplácí. A financema vládne už asi 8 let Babiš, ne ?

Majo
Majo
4 dní
Reply to  Zdeněk

Tak to asi dela dobre ne? Kdyz ctu tuto vetu…

“Faktem však je, že inkasované částky od státu v rámci dotací po roce 2017 značně poklesly.”

A od 2017 je vlada, kde dela Babis premiera.

Novák
Novák
5 dní

Koalice SPOLU poslední předvolební pruzkum u jednotlivích stran – ODS 11.3% TOP09 4% KDU-ČSL 3.8% !!! Jasný ukazkový nevolitelný slepenec kdy Top09 a Kdu-Čsl se přisáli na darebackou Ods aby nepřišli o své teplé fleky v Ps o nic jiného jim nejde !!! A Fiala ? Škoda co koliv o tom to slizounovy psát stejný odpad jako Němcová Stanjura Vystrčil Vondra Benda !!!

Pavel
Pavel
5 dní

Na čapi hnízdu je aspoň vidět zaměstnanost a farma má své kouzlo. Zato tahle neziskovka nedá společnosti absolutně nic.

Novák
Novák
5 dní
Reply to  Pavel

Přesně jak to chce Spd – žadné peníze neziskovkám pusobicím v zahraniči a jiz vubec žadné peníze neziskovkám tahající do Evropy migranty + ty pofiderní neziskovky !!

Radim
Radim
5 dní
Reply to  Pavel

Mohu si taky vzít ze státního rozpočtu peníze, na svůj podnikatelský záměr, když se zadaří, vrátím, slibuji. A i tu zaměstnanost mohu garantovat. Jan chci stejné podmínky jako Babiš a to bezúročnost a beztrestnost.

edgar cayse
edgar cayse
4 dní
Reply to  Pavel

Kazdej v parlamentu i senatu by pevně měl konat pro dobro obcanů a republiky az potom se starat o druhé– nasi zastupci od 89 nedelaji nic jineho nez nici a devastuji a plundruji a rozkradji vse české — je to banda kolaborantu a vlastizradců a zacal to ten cenzura cenzura ten maskot zapadu z hrrradecku a spol .jeste ted piráti to bude konec vseho kdo to jeste nepochopil i z mladych tak ho je mě líto .

Soňa
Soňa
5 dní

4oky jedou antibabiš,tento úlisný člověk káže,Jurečka?Prý podniká manželka, asi ve škole, když je učitelka.Dotace berou všichni,i starostvé mají firmy,jen na ně není vidět.Pane Bartoši,udělejte si přehled a mazejte žalovat a také porovnejte, kolik lidí dostane práci od těch, co pobírají dotace.

Radim
Radim
5 dní
Reply to  Soňa

Až vám Soňo vykradou třeba byt, doufám, že se nenajde nikdo kdo by náhodou udal zloděje.

vladimír vesecký
vladimír vesecký
5 dní

To je on, uhlazený slizký profesůrek, “nová tvář” ODS, prvních a největších zlodějů po Vítězném Listopadu. Fajnová ne(ziskovečka), která se bude brát o přísun migroušů do ČR, jestli se už nestará a vesele cicá ze státního rozpočtu. Dnes na Seznamu zpráva o tom, že opět psychina ze Somálska ubodala ve Vídni 2, taktéž Somálky. A opět cudně bez diskuze, jak jinak. Tak jen, abyste za měsíc u voleb věděli, koho tedy rozhodně ne.

Scandaal66
Scandaal66
5 dní

Nejdříve Feri,teď profesůrek Fiala..a tohle má vést náš národ?..

Radim
Radim
5 dní
Reply to  Scandaal66

Souhlasím, ale trestně stíhaný jako Babiš není ani jeden a svého prvorozeného syna by na Krym s kriminálníkem asi taky jen tak někdo poslat nedokázal. To chce holt “charakter”.

Ann
Ann
5 dní

Káže vodu a pije víno. Namyšlený i….Proč se o tom nepíše? Volím ANO.

Novák
Novák
5 dní
Reply to  Ann

Protože by darebacké koalici Spolu odpadlo další 1% voliču a to je sakra znát v konečném součtu………

Maja
Maja
5 dní

Slizoun Fiala a dredovaný vyžilec Bartoš to je dvojka. Nic nevymysleli. Jejich politika je zničit Babiše, Chtějí ke korytu.Ani to nebylo ve zprávách, to by bylo u Babiše aspoň 10x denně ve zprávách.

selager
selager
5 dní

Fiala kritizuje,hovno dělá a taky se balí.
Radši budu volit komunisty,než ty dva …… s tou krávou

LENKA
LENKA
6 dní

Kdyby to byl Babiš,tak se to vysílá 3x denně a píše se o tom měsíc, Čápí hnízdo stojí,je vidět, bylo proinvestováno 2x tolik než dotace,teď by měl jet Bartoš do Bruselu a co Jurečka ten nečerpá,Vondra promopro,tyhle spletence nemůže nikdo přece volit

Milan
Milan
5 dní
Reply to  LENKA

Bureš a ODS si nemají co vyčítat

edgar cayse
edgar cayse
4 dní
Reply to  LENKA

PRESNE tak – to by bylo 100 fokusů reporterů a 168 hodin special ale je to nekdo zod kriminalniků z ods tak pohoda – mimochodem kde je nasilnik FERI nebude zvlastni porad na čt ??

fic
fic
6 dní

80 mega čistejch se hodí, ne ? Žádný náklady, žádný vstupy, žádný tisíce zaměstnanců, žádný výroby, jen zisk. To se Fijalka odkopal….
Tadle *vině si nezadá se Zemanem, Klausem nebo Paroubkem či Topolánkem. Je to jedna pakáž, ať modrej nebo oranžovej. Dredáre jsou taky lačný koryt, stejně tak i starostové nebo jakej spolek zevlounů se ještě sápe po moci….
Nechme tam co tam je, po výměně zlého sprostého mstivého zmetka na Hradě to bude nejmenší zlo v eráru.

fic upravil komentář před 6 dní
Ann
Ann
5 dní
Reply to  fic

Zmetek jsi ty, která baba porodila takové sprosté prase.

Milan
Milan
1 den
Reply to  Ann

A ty si myslíš, že jsi superslušňák?

Anna
Anna
6 dní

Ha ha ha… to snad ani nepotřebuje komentáře. Nynější tajtrlíci ODS se už proškolili ve své minulosti!

Rostislav
Rostislav
6 dní

Zloděj křičí chytte zloděje.

Dusan
Dusan
6 dní

Zloděj křicí chydte zloděje.Doufal jsem že na Fialu také dojde jo ODS je známá firma.

JARDA
JARDA
6 dní

Vážení. Už víte jak dopadnou volby? Mám jedno heslo. Nepřítel (ANO) mého nepřítele, (ODS) je můj přítel. ČT se opět snaží o dehonestaci a tak si objednala u neznámých prognostiků nový odhad voleb. Asi tak.

Stanislav
Stanislav
6 dní
Reply to  JARDA

Naprosto souhlasím máme ČT veřejno právní televizi ale jenom pro někoho navrhuji opět zestátnit už jenom aby pan ředitel Dvořák ne okrádal koncesionáře

jarin
jarin
6 dní
Reply to  Stanislav

Zakázal bych ty předvolební debaty podle nějakých odhadů.Já bych např.nikomu neřekl dopředu popravdě ,koho budu volit. Takže je to nedemokratické a za peníze všech se dává slovo jen někomu. To je pak demokracie v ČR v rukách nějakých soukromých subjektů,ne-li kamarádíčků. Co by řekl nějaký cizí dozor na transparentnost voleb?

Eva Broučková
Eva Broučková
6 dní

No do háje, na takové kraviny jdou dotace ? Teda fakt nejsem příznivec Babiše a netuším, kde je pravda s dotacěi na Čapí hnízdo, ale to aspoň stojí u nás, má o záchranou stanici živočichů ap. Tahle neziskovka je fakt pro stát a lidi důležitá… bože jestli každý kritik má podobné zábavné neziskovky, tak jsme na tom hůř, než si myslíme. Howg

JARDA
JARDA
6 dní

SOUHLAS !!!!!!!!!!!!!!!!!

Ann
Ann
5 dní

Neziskovka, nic neprodukuje, jen s…..

Abrdy
Abrdy
6 dní

ani řadek skorumpovaný novináři,politologové,Slonková,Kubík, česká televize,nova,prima, o ODS tuneláři Fialovi piráti okamžitě udat Fialu kvičet v EU taky nic jiného neumíte než udávat,špinit bavit se o práci kterou jste nikdy nedělali zjistili jste že hulit,udávat,kecat nesmysly,hesla za 120000tisíc je vynikajicí byznys Fialo proč neuděláš prohlášení a nejdeš do ryti

Komunista bez místa
Komunista bez místa
6 dní

Často mám nutkání navštívit MU a vyslechnout si nějakou přednášku tohoto pana “profesora”. Co jsem ho dosud měl možnost slyšet, tak nedá zpaměti, natož spontánně, dohromady ani tři souvislé věty. Sice jeho “vědním” oborem je žvanění o ničem (v němčině se tyto nauky lidově nazývají velice příznačně “Plapperwissenschaften” od plappern = žvanit), ale i tak bych od univerzitního profesora po intelektuální a vzdělanostní stránce čekal přece jen více, než tento pán běžně předvádí. Pod jeho vedením jde ODS rychle se svahu a rozhodně se není co divit kritickým slovům pana Václava Klause staršího (kterého podle nedávné informace paní Stonjekové zakazuje pan profesor F. v rámci ODS i jen připomínat!). Tato lapálie s (ne)ziskovkami už mě ani nepřekvapuje už jen při vědomí, že se jedná pouze o špičku ledovce. To další raději ani netušit…

Stanislav
Stanislav
6 dní

Ale, ale! To je pěkný vykuk, tento uspávač hadů z ODS Petřík FIALA! No, Fialo vysvětluj, vysvětluj, rozumbrado!

Bram Snuker
Bram Snuker
6 dní

Takže předsedovi ODS vyhasíná svatozář?:)

Jarmila
Jarmila
6 dní

Kdyby šlo o Babiše tak ČT zahájí celodenní vysílání jen na toto téma.

Jaroslav
Jaroslav
6 dní

Tak se to slizskému Fialovi vrátilo. Prostě to dělají všichni, kteří mají možnost ale na AB útočí.

Evča
Evča
6 dní
Reply to  Jaroslav

Když byla ta neziskovka založena v r. 1993, tak tam mohou být i ty ukradené peníze z důchodového účtu, když vládla ODS s Klausem a Topolánkem.

Alena
Alena
5 dní
Reply to  Evča

To máte pravdu. Za vlády ODS v čele s panem Klausem seniorem bylo na důchodovém účtu přes čtyřistadevadesát miliard korun. Ten se sloučli se tárním rozpočtem a ten tenkrát ‘někdo¨’ vytuneloval. Kdo asi.

JARDA
JARDA
6 dní

Hle, modrý pták je jako Straka obecná. . Kradou jako straky a a ještě krákorají jak jsou bezúhoné. Že by se nakazili od kikiny?.

Pavel
Pavel
6 dní

no agrofet je firma která alespon něco vyrábí-pěstuje kdežto fialovy somráci akorát mají nataženou pracku a jak to vypadá cucá celá rodinka

Vladimír
Vladimír
6 dní

Ano, Babiš bere dotace ale za ně také zaměstnává lidi, něco vytváří a z toho odvádí i daně. Ale neziskovky? Těch dneska máme 140 tisíc a v nich 3 miliony lidí které stát (resp. pracující ze svých daní) dotují. A každá taková neziskovka je samozřejmě zisková.
Ať si každý dělá co chce, ale za své!

jarin
jarin
6 dní
Reply to  Vladimír

Neziskovka nemá zisk,protože všechen tok peněz si rozdá jako náklady na práci.

Pavel
Pavel
4 dní
Reply to  jarin

Ty peníze prožerou a prochlastají!

Radim
Radim
6 dní

Zloděj křičí , chyťte zloděje !

jarin
jarin
6 dní

Co na tohle by řekla paní Němcová? pan Benda? Vždyť je horší než p.Babiš a to ho nemusím. Ten bere z Bruselu ale p.Fiala přímo trvale ze státního rozpočtu,který kritizuje jak je tunelován? Co pan Skopeček,hlavní to ekonom ODS? Proto taky p.Fiala pomlouvá prezidenta Zemana,ten chtěl tyto pochybné neziskovky zrušit.

Evča
Evča
6 dní
Reply to  jarin

Neví náhodou někdo z diskutujících, za který kraj kandiduje ta paní Němcová, co omylem nezaplatila v obchodě ty rohlíky, vůbec jsem ji nikde v kandidátkách nenašla.

jarin
jarin
6 dní
Reply to  Evča

Vážená Evčo, paní Němcová zdrhla v polovině vol.období do Senátu,kam ji s láskou zvolili Pražáci, neb její vol. obvod je Vysočina, a tam by asi už neměla šanci. Tak si pojistila koryto předem. Tipl bych si ,že se přemístila do hnízda kamarádíčků s plánem kandidovat na prezidentku. Přece se nebude otravovat se sbíráním hlasů na ulici.

Miloš
Miloš
6 dní
Reply to  jarin

Mě se na Fialovi líbí ty falešné brýle, jako má pan Drahoš. Chtějí vypadat moudře.

Komunista bez místa
Komunista bez místa
6 dní
Reply to  jarin

Copak paní Němcová.:-) Nevzdělaná, zkrachovalá knihkupkyně, která zamlada kradla v sámoškách (pro mladé na vysvětlenou – v minimarketech za reálného socialismu) a nabízela profesorům na střední škole připuštění k sobě za připuštění k maturitě. Je to všechno děsivá skvadra, která nemůže figurovat jako politické konkurence ANO. Ve finále i většina odpůrců Andyho B. řekne: “Proboha, vždyť tohle je horší než celý Babiš!”

Miloš
Miloš
6 dní
Reply to  jarin

No co asi? Byli by zděšení, jako obvykle.

57
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x