Pětikoalice nebude k opozici velkorysá, chce mít pět postů ve vedení Sněmovny. ANO nabízí dva, SPD ani jeden

petikoalice
Předsedové jednotlivých stran pětikoalice
Foto: Facebook Petra Fialy
Autor: Petr Karásek20. 10. 2021

Během úterního večera se pětikoalice stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů dohodla, že by sama ráda obsadila předsedu Sněmovny a také 4 posty místopředsedů. ANO si vzhledem k více než dvojnásobnému počtu poslanců oproti druhému poslaneckému klubu ODS nárokovalo post šéfa Sněmovny, ale s tímto požadavkem u nové sněmovní většiny neuspělo.

reklama

Předsedkyní Sněmovny by se za koalici Spolu měla stát šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která by tak v případě aktivace článku 66 jmenovala i Petra Fialu premiérem namísto prezidenta Zemana. Pětikoalice zveřejnila informace na své tiskové konferenci.

Nová vládní většina se také rozhodla nabídnout ANO místo požadovaného šéfa Sněmovny dva posty místopředsedů. SPD má mít naopak úplnou smůlu. Jediným opozičním subjektem, který bude mít zastoupení ve vedení Sněmovny, tak bude zřejmě pouze hnutí ANO, což je poměrně nezvyklé.

Pětikoalice nedodržení poměrného zastoupení ve vedení Sněmovny, které patří u nás k demokratickým zvyklostem, zdůvodňuje tím, že SPD je podle nich extremistická strana. Nejvíce proti účasti Okamurovy SPD ve vedení Sněmovny dle dřívějších vyjádření vystupovala TOP 09 a také KDU-ČSL.

Mělo by mít i SPD místopředsedu Sněmovny?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jen pro srovnání – v minulé Sněmovně měli post místopředsedy zástupci opoziční ODS, Piráti a SPD. Tedy významné opoziční strany, které měly okolo 20 poslanců.

Vládní koalice bude mít kromě předsedkyně Sněmovny i 4 místopředsedy. Úsměvně poté vypadá to, že post místopředsedy by měli mít i Piráti s pouhými 4 poslanci, ale SPD s pětinásobným počtem poslanců nikoliv. Pirátskou nominantkou je Olga Richterová.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x