Novináři, co spustili v Česku Babišovu kauzu v Pandora Papers, s dalšími jmény otálejí. Je to prý složité

babis pandora papers
Andrej Babiš, který jako podnikatel figuruje v Pandora Papers
Foto: Facebook Andreje Babiše
Autor: Petr Karásek6. 10. 2021

Investigativní novináři ze serveru Investigace.cz, kteří spustili v neděli v Česku kauzu Pandora Papers s odhalením Andreje Babiše, s dalšími jmény zatím otálejí. V dokumentech Pandora Papers se totiž mělo objevit zhruba dalších 300 vlivných Čechů.

reklama

Podle serveru Investigace.cz je to totiž složité. “V neděli 3. 10. 2021 jsme začali publikovat zjištění o českých občanech, kteří se objevili v dokumentech projektu Pandora Papers. Jako prvního jsme zvolili premiéra Andreje Babiše, protože to byl jediný aktivní politik na státní úrovni, který zároveň kandiduje do parlamentu a aspiruje na to být znovu premiérem. Andrej Babiš celosvětově patří k nejvýše postaveným osobám, jejichž jména v projektu Pandora Papers figurují. Částka 381 milionů korun, kterou si poslal, je navíc vysoká i v mezinárodním srovnání,” stojí v prohlášení investigativců.

“Od neděle tak v českých médiích i ze strany čtenářů často zaznívají dotazy, kdy zveřejníme další jména, jež se Pandora Papers objevila. Odpověď na tuto otázka je ovšem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát,” dodává web Investigace.cz.

Novináři zdůrazňují, že výskyt v dokumentech Pandora Papers automaticky neznamená, že by se muselo jednat o nelegální činnost. “Ano, součástí uniklých dokumentů jsou i data dalších stovek českých občanů. Ano, jsou mezi nimi bývalí politici, zločinci, ale i ti nejbohatší podnikatelé v zemi. Jenže pouhý výskyt v tomto seznamu neznamená, že se dotyčný dopustil něčeho nezákonného či jinak problematického. Ani to neznamená, že si založil offshore společnost, nebo že si snad vytvořil komplikované offshorové schéma,” stojí dále na webu.

Podle webu Investigace.cz nejde jen tak zveřejnit celý seznam všech osob. “Informovat veřejnost o vlivných osobách a jejich aktivitách je ve veřejném zájmu. Politicky činné osoby mají z právního hlediska zvýšenou míru povinnosti respektovat zásah do jejich soukromí, tedy novináři o nich mohou publikovat jejich osobní údaje, pokud veřejný zájem převýší právo na soukromí. Zveřejňování osobních údajů soukromých osob podléhá v porovnání s politicky činnými osobami větší ochraně soukromí, proto nemůžeme ‘jen tak’ zveřejnit celý seznam,” tvrdí investigativci.

Další případy tak budou novináři zveřejňovat postupně. Je však jasné, že Andrej Babiš jako současný premiér jednoho ze států Evropské unie byl takzvaně velkou rybou a posloužil kauze Pandora Papers ke zvýšení publicity, a to zdaleka nejen v Česku. Otázkou zůstává, zda zveřejnění 5 dnů před tuzemskými volbami je opravdu náhodou, jak proklamují investigativci, nebo promyšlená součást propagace celého případu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x