Opravdu není čas řešit důležitější věci než korespondenční hlasování, paní Pekarová Adamová?

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pekarova adamova top
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)
Foto: TOP 09
Autor: Radek Polívka19. 6. 2022

V Česku panuje vysoká důvěra občanů ve volby. Nestalo se v historii, že by jejich legitimitu někdo výrazněji zpochybňoval. Proč tedy k současnému a léty prověřenému systému voleb přidávat nový prvek, a to do jisté míry kontroverzní? V Rakousku se například musely kvůli korespondenčním hlasům opakovat prezidentské volby.

reklama

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová se v dnešním rozhovoru pro iROZHLAS.cz nechala slyšet, že by korespondenční volbu ráda prosadila s vládní většinou již pro prezidentské volby, které se budou konat na začátku příštího roku. Se stejnou razancí plánuje šéfka TOP 09 prosadit i sňatky homosexuálů. Já se však ptám, neměla by vláda v současné době řešit důležitější témata a ty kontroverzní, které štěpí celou politickou scénu a do jisté míry i společnost, neřešit vůbec, nebo si je alespoň nechat na klidnější dobu?

Kritici korespondenční volby vzpomínají to, že volba nemusí být vždy tajná a na hlasující může být vyvíjen nátlak například z rodiny. A já se s tímto názorem ztotožňuji. V současné době můžete sice do volební místnosti přijít jako celá rodina spolu, ale za plentu odchází každý sám, čímž je zaručena tajná a svobodná volba.

Zastánci zase tvrdí, že Češi v zahraničí jsou momentálně znevýhodnění tím, že kvůli volbám musejí cestovat mnohdy i stovky kilometrů na zastupitelský úřad v dané zemi. S tímto naopak nesouhlasím, protože člověk, který žije v zahraničí, se do zahraničí vydal dobrovolně se všemi výhodami a nevýhodami.

Člověk žijící v zahraničí navíc mnohdy ztrácí reálný kontakt s ekonomickým, politickým i společenským děním ve své rodné zemi a hodnotí zprávy z domoviny více povrchně, proto nepovažuji za nic hrozného, že pokud chce takový člověk zasáhnout svým hlasem do dění v zemi, ve které momentálně nežije a dopady své volby ani aktuálně nepocítí, tak musí zvednout zadek, vzít si třeba i volno a buď za a) dojet na zmíněný zastupitelský úřad, anebo za b) se vrátit na víkend do Česka. Není to zase tak strašné. Pro koho je hlasovat ve volbách opravdu důležité, tak to prostě bez výmluv udělá.

Riziko schválení korespondenčního hlasování pro Čechy v zahraničí vidím také v tom, že pokud by došlo ke schválení, najde se parta aktivistů, která tuto novelu napadne u Ústavního soudu pro diskriminaci Čechů žijících v Česku a bude požadovat zavedeni korespondenčního hlasování pro všechny. A jak jsem zmínil nahoře, nevidím jediný důvod, proč by se k léty prověřenému a důvěryhodnému systému voleb měl přidávat nový kontroverzní prvek.

Voliči TOP 09 by korespondenční hlasování pravděpodobně uvítali. Předsedkyně Pekarová Adamová by si však měla uvědomit, že podle posledních průzkumů zastupuje asi jen tříprocentní názorový proud, což přiznejme si – není mnoho. Vládní většina by měla upnout pozornost jiným směrem – například k řešení zdražování, konsolidaci veřejných financí, zvládání uprchlické krize a jistě najdeme mnoho dalších užitečnějších témat, než je právě kontroverzní korespondenční hlasování.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x