Pavel byl prohlášen za svatého. Akorát to těm ve Varech asi neřekli

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pavel petr
Svatý Petr, Pavel nebo Pán Bůh?
Foto: se souhlasem Petra Pavla
Autor: Simona Dvořáčková17. 2. 2023

Zvolený prezident Petr Pavel byl před volbami s nadsázkou řečeno prohlášen za svatého, kdy se mediálním prostorem a zejména sociálními sítěmi nesl narativ, že jeho kandidatura představuje až zbožštělé dobro. Nemít o něm žádné informace o jeho minulosti, tehdy bych nabyla dojmu, že kandiduje svatý Petr, Pavel, či snad dokonce i sám Pán Bůh.

reklama

Místy to ovšem vyznívalo opravdu směšně, když člověk viděl plná náměstí nadšených lidí, kteří v Pavlovi viděl jasné a zářivé dobro, v kontextu toho, že za minulého režimu byl Petr Pavel aktivním komunistou. Jenže je po volbách a plná náměstí, kde fungovala i určitá davová psychóza a palivem byla abnormální nenávist ke druhému kandidátovi, vystřídal střet s realitou, a ten mnohdy bývá tvrdý.

Zvolený prezident najednou zjišťuje, že ne všude ho milují a budou milovat, tak jak by se u svatého slušelo. Nebo to těm ve Varech neřekli? Když totiž Petr Pavel vstoupil na led v utkání HC Karlovy Vary, ozvalo se podle informací serveru Novinky.cz bučení a pískot. V hokejových Varech tedy místní Pavla za svatého zřejmě neberou.

Pavel si tak musí zvyknout na to, že bude možná i částí veřejnosti nenáviděn, jako byl Zeman, a že všechno nebude jen sluncem zalité jako v kampani. Otázkou je, jak si s tím poradí, protože nemá žádné politické zkušenosti. Miloš Zeman měl ke zvládání všudypřítomného tlaku veřejnosti svého Ovčáčka, Pavel se na nikoho takového spolehnout nemůže, protože to bude naopak zřejmě on, kdo bude žehlit přešlapy své mluvčí.

Kontroverzní vyjádření, která začal ze sebe sypat ihned po zvolení, nekorespondující s jeho předvolební rozvahou či klidem a řádem, které sliboval, mu také úplně nepomáhají. Mám obavy, že nedostatek politických zkušeností bude pro nového prezidenta v oblasti zvládání nepříjemného tlaku ze strany veřejnosti velký hendikep.

V krajní nouzí se však Petr Pavel může vždy obrátit o podporu celkem početné sociální bubliny na Twitteru, ve které zůstane mytologickým dobrem možná i navždy. Porazil přeci arciďábla Babiše, a to se v této sociální bublině nezapomíná.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x