Zeman si rýpnul do Petra Pavla: Česko není Latinská Amerika, aby nám tu prezidenta dělal generál

milos zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Pelz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek1. 5. 2022

Prezident Miloš Zeman vystoupil v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Partie Terezie Tománkové 1.5. nabídla obsáhlé Zemanovy názory k válce na Ukrajině, k samotnému Rusku nebo prezidentské volbě.

reklama

Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News vyjádřil podporu nezávislosti na ruském plynu. “Myslím, že každá země hájí své národní zájmy, ale ten zájem je jednak krátkodobý a jednak dlouhodobý. Krátkodobý zájem je mít pohodlí, pokud jde například o dodávky ruského plynu. Dlouhodobé pohodlí je mít bezpečnost. A Rusové – a já se přiznávám, k mému překvapení a překvapení mnoha dalších politiků – prokázali, že jsou zcela iracionální, nevypočitatelní a více agresivní a méně evropští, než jsem se domníval. Takže z toho vyplývá, že dlouhodobý národní zájem je nebýt závislý na ruském plynu. A jestliže teď budeme licitovat, pak se taková licitace vyplatí možná maximálně v horizontu jednoho, dvou let, ale nemůže být trvalá,” uvedl během rozhovoru.

Napadení Ukrajiny podle Zemana Rusko politicky i ekonomicky zničí. “Nu a není třeba velké inteligence k tomu, abyste si uvědomila, že útok na Ukrajinu zničí Rusko. Doslova zničí Rusko. Zničí ho ekonomicky, zničí ho politicky, reputačně a tak dále. Není horší krok v zájmu ruského národa než zaútočit na Ukrajinu,” zkritizoval Zeman ruskou agresi.

Prezident vysvětluje, proč změnil názor na Rusko. “Já jsem změnil své názory, protože nejsem idiot, a změnil jsem je na základě reálné situace. Kdyby Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, budu i nadále tvrdit, že například všechny významné země mají být ekonomickými partnery České republiky, že máme podporovat export do těchto zemí, že co nejvíce uchazečů, například o dostavbu Dukovan, znamená snížení ceny a tedy i logický přínos českému národnímu hospodářství. Ale to vše ve světle této agrese mizí. Je nová situace a v nové situaci nově reagujete. Není těžké to pochopit,” řekl.

Zeman mírně zkritizoval Babiše a vyzdvihl odboráře Středulu. “Andrej Babiš se v některých případech choval způsobem, se kterým jsem ne zcela souhlasil. Například si myslím, že v době, kdy jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav, ale je to za námi a nechci být příliš vztahovačný. Právě proto jsem vám řekl, že budu uvažovat o několika kandidátech. Ale pan Středula je nepochybně mezi nimi,” řekl prezident v rozhovoru.

Došlo i na rýpnutí si do prezidentského kandidáta Petra Pavla, který je podle průzkumů největším favoritem, aby vyzval ve 2. kole potenciálního kandidáta Andreje Babiše. “Nejsme Latinská Amerika, abychom měli v čele generála. Na druhé straně na rozdíl od jiných já mu nevyčítám jeho komunistickou minulost nebo kariéru vojenského rozvědčíka. To bylo před třiceti a více lety. Ale vyčítám mu, že je poněkud jednostranně orientován. Je to dobrý vojenský odborník, ale prezident je především politik a musí vědět něco o ekonomii, sociologii, historii a mohl bych vám jmenovat dalších pět disciplín,” vyjmenoval Zeman nedostatky Petra Pavla.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x