Zvolený prezident Petr Pavel se v kampani neustále zaklínal tím, že je občanský kandidát a s vládou nemá nic společného. To však nebyla zdaleka pravda, protože s vládou Petra Fialy ho pojí hned několik vazeb.
Maskovací hra Petra Fialy a jeho vlády vyšla náramně – jak by totiž asi ve volbách dopadli původně zamýšlení političtí kandidáti jako Vystrčil či Němcová? Generál oproti nim působil nezávisle. Vidím zde však několik jasných signálů, což je ostatně oblíbené slovo pana Fialy, o propojení premiéra či politiků vládních stran s nově zvoleným prezidentem.
Fiala podporoval aktivně Pavla během voleb
Premiér Fiala výrazně podporoval Petra Pavla jak před prezidentskými volbami, tak i během voleb. Petr Pavel byl společně s Danuší Nerudovou a Pavlem Fischer podpořen v prezidentských volbách také samotnou koalicí Spolu.
Po prvním kole voleb vyjádřil premiér Pavlovi nejen jasnou podporu, ale přímo vyzval občany, a tedy ve vysoké míře vlastní voliče, aby volili Petra Pavla.
Petr Pavel volil koalici Spolu
Generál Pavel zase naopak uvedl v první prezidentské debatě na České televizi, která se odehrála se všemi kandidáty kromě Andreje Babiše, že jako Danuše Nerudová či Pavel Fischer, které stejně jako Pavla podpořil výslovně premiér, volil vládní koalici Spolu.
Před 2. kolem vystoupil Pavel po boku místních politiků z vládních stran
Na předvolebním mítinku v Brně vystoupil tehdy ještě kandidát Pavel po boku brněnské primátorky Vaňkové z ODS a hejtmana Grolicha z KDU-ČSL.
Pokud by chtěl být generál nezávislým kandidátem, jistě jejich osobní podporu na mítinku mohl odmítnout.
Syn blízkého Pavlova poradce je členem TOP 09
Lobbista Petr Kolář spolupracoval s Petrem Pavlem před volbami již delší dobu a má mít svou oficiální či neoficiální roli i během prezidentství. Koláře někteří přezdívají jako Pavlova Nejedlého, což je nechvalně proslulý poradce dosluhující hlavy státu.
Jeho synem je Ondřej Kolář, který je zároveň dlouhodobým členem TOP 09 a proslul zase tím, že jako starosta Prahy 6 nechal odstranit sochu Koněva.
Premiér navštívil Pavla ve volebním štábu
Nic už snad nemohlo více signalizovat blízkou vazbu nově zvoleného prezidenta a premiéra vlády než to, když Fiala dojel jen pár minut po sečtení hlasů přímo do volebního štábu.
Zde se ukázalo, že Petr Pavel nemluvil před volbami pravdu, protože pokud si chtěl zachovat nezávislost, mohl stejně jako v předešlém případě návštěvu premiéra vlády odmítnout. Neudělal to, což byl naopak jasný signál všem, že má k Petru Fialovi a potažmo vládě blíž, než si mnozí možná dosud mysleli.
V naší historii šlo o něco naprosto nevídaného a jen to podporuje mou tezi, že Petr Pavel byl celou dobu vládním kandidátem či jedním z menší množiny vládních kandidátů (společně s Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem).
Pavel pokračuje v tažení na Tchaj-wan (Čínu)
Zvolený prezident stihl během pár dní od zvolení, aniž by byl dosud oficiálně v úřadě, rozpoutat mezinárodní roztržku s Čínou kvůli Tchaj-wanu. Petr Pavel tak navazuje na aktivismus šéfa Senátu, který jel na truc Číně na Tchaj-wan již v minulosti.
Budoucí prezident Pavel má v záměru zavítat osobně na Tchaj-wan, stejně jako se tam již těší šéfka Sněmovny Pekarová Adamová.
Vládní politici si s Pavlem notují
Politici vládních stran jako premiér Fiala, šéf Senátu Miloš Vystrčil nebo třeba šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová rozdávají při setkání s Pavlem úsměvy na všechny strany. V jejich tvářích jde vidět možná až příliš viditelná úleva z toho, že nevyhrál lídr opozice Andrej Babiš, což také o něčem dle mého vypovídá.
Vystrčil a Fiala usedli po boku Pavla například při slavnostním setkání ke 30. výročí vzniku Armády ČR. Účast Petra Pavla na této akci je vzhledem k jeho minulosti pochopitelná, ale Pavel stále není do své inaugurace prezidentem, takže nešlo o setkání nejvyšších ústavních činitelů. Tahle fotka dokládá blízké vztahy.
Hrzánský palác, kancléřka ze Senátu
Vláda předala zvolenému prezidentovi Pavlovi před jeho inaugurací k užívání Hrzánský palác na pražských Hradčanech, který jinak slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra.
Do role kancléřky Hradu usedne Jana Vohralíková, která dlouhodobě spolupracovala s předsedou Senátu Vystrčilem na pozici vedoucí Kanceláře Senátu, ve kterému drží drtivou většinu mandátů strany vládní pětikoalice a rozhodují tak výrazně i o jeho chodu.
Mocenské duo Fiala – Pavel
Těch propojení a souznění mezi vládními stranami, premiérem Fialou a nově zvoleným prezidentem je více než dost. Po inauguraci Pavla budou nejvyšší ústavní činitelé i většina v obou komorách Parlamentu vycházet ze stejného názorového proudu.
Petr Pavel je tedy ve své podstatě vládním prezidentem, což však přinese rozčarování pro mnoho voličů, protože podle zveřejněných dat agenturou PAQ Research – volilo Petra Pavla pouze 2,15 milionu voličů vládní pětikoalice. Velká část zbývajících voličů, kterých je přes milion a většina z nich jsou jinak voliči opozice, zřejmě uvěřila, že generál Pavel s vládou Petra Fialy nemá nic společného a volila pouze “řád a klid”.
Po těchto volbách vyjde ale naopak premiér Fiala velmi posílen. Po mocenskému tandemu Babiš – Zeman náš zřejmě nově čeká mocenský tandem Fiala – Pavel, kteří k sobě mají očividně na základě třeba zmíněné návštěvy po volbách či spokojených výrazů na fotografiích politicky i názorově velmi blízko.
A premiérovi se podpora z Hradu, které se mu nedostatečně dostávalo doposud, bude hodit. Pro Pavla zase naopak, protože i prezidentovi se hodí v jeho agendě podpora vlády. Vypadá to, že si tak oba vzájemně dopřejí klid na práci.