Do důchodu by se v Česku mohlo chodit až v 68 letech. Ne, vážení, to není vtip. Podle informací serveru Novinky.cz o tom vláda skutečně uvažuje a Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věci již možnost zvýšení věku k odchodu do důchodu rozpracovalo. Celé to považuji za špatný nápad.
Informace o zvýšení věku k odchodu do penze přinesl server Novinky.cz v tomto článku a posléze i v dalším článku. Děje se tak v době, kdy třeba ve Francii stávkují kvůli zvýšení odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Ale abych jen nekritizoval, přidám i konstruktivní pohled na věc. Mě by se místo oddalování odchodu do důchodu líbila určitá varianta postupného důchodu, o čemž se rozepíšu níže.
Prvně menší úvaha pro mladší ročníky, kteří si stěžují na to, jak důchodci drancují státní rozpočet. Kdo by si z vás přál úplně běžně potkávat například sedmašedesátiletého řidiče autobusu, který vás veze někam dálkově? Nic proti vitálním seniorům, to vůbec ne, protože i v dnešní době potkáte řidiče v důchodovém věku, ale zásadní rozdíl je ten, že v současnosti nedělá senior tuto práci, protože musí, aby se vůbec uživil, ale protože chce, a to je velký rozdíl. U takového jedince máte poté jako cestující určitý předpoklad, že je zdravotně v pořádku a nejede takzvaně přes závit, tedy že nepracuje za každou cenu, protože to nutně dělat nemusí.
Je pravda, že lídr vládní koalice Spolu v Praze Bohuslav Svoboda jde v duchu reformy příkladem, kdy v téměř osmdesáti letech bude příštím pražským primátorem. Politika je sice řemeslo jako každé jiné, ale nejde ji srovnávat s řemesly či prací, která je vykonávána fyzicky. Asi nemusíme polemizovat o tom, že každý (dnes ještě stále sedmašedesátiletý) senior už zřejmě nezvládne náročnou práci na sto procent. Ono ani u Bohuslava Svobody se nedá sázet na to, že funkci primátora zvládne stoprocentně.
Je jasné, že některé práce jdou vykonávat i v seniorním věku. Najdou se i vitální senioři, co zastanou práci jako čtyřicátník, ale přeci jen je 67 let už věk, ve kterém se sice nemusí nutně jen odpočívat, ale měly by tu být určité jistoty, ke kterým bezesporu důchod patří. Ocenil bych proto, kdyby se vláda raději alespoň trochu zamyslela a vymyslela něco jiného, protože na rovinu řečeno – zvýšit věk odchodu do důchodu umí každý blbec. Jiným směrem by mohl být – nazvěme to pracovně jako postupný důchod.
Postupný důchod
Do předčasného důchodu můžete jít momentálně v 60 letech, tuto hranici bych zvolil jako první možnou pro výplatu důchodu ve výši 20 procent plného důchodu, protože první fáze při konceptu postupného důchodu by neměla mít ambici pokrýt veškeré náklady, ale dát pouze určitou jistotu v prvním počátku stáři a fungovala by spíše jako příplatek, kdy by mohl takový člověk ještě normálně pracovat či využívat bez obav zkrácených úvazků.
V 65 letech by poté došlo ke zvýšení důchodu na úroveň 70 procent plného důchodu s tím předpokladem, že by si senior mohl přivydělat nějakou již nenáročnou prací okolo svého bydliště. V 70 letech by následně došlo k vyplácení 100 procent důchodového částky (v případě lepšího stavu veřejných financí klidně ještě o 10 procent navíc).
S hodnotami lze samozřejmě různě posouvat, je to jen takový nástřel možného řešení, aniž bych k tomu potřeboval ministerstvo se všemi náměstky. Tato forma postupného důchodu by zachovala určité jistoty, došlo by zde k pozvolnému tlumení pracovní činnosti a zároveň by měla pozitivní vliv na výdaje státního rozpočtu.