Předvolební superdebata na ČT se nepovedla. Slabou Witowskou vystřídala o nic lepší umělá inteligence

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
matylda ct
Matylda - umělá inteligence, která se objevila v debatě
Foto: Česká televize
Autor: Radek Polívka7. 10. 2021

Světlana Witowská při svém moderování předvolební prezidentské debaty v roce 2018 mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem zazářila, superdebata České televize před letošními volbami do Sněmovny se jí však příliš nepovedla. Ke konci debaty ji navíc vystřídala rozpačitě umělá inteligence.

reklama

Po krátkém představení všech účastníků a několika málo tématech, kterým bylo například zdražování cen zboží a služeb, stočila moderátorka Witowská debatu k aktuální kauze Pandora Papers, v níž figuruje jméno Andreje Babiše.

Grilováním premiéra Babiše však moderátorka vzala drahocenný čas nejednomu průměrnému občanovi, který není zapálený do politiky a chtěl díky debatě znát názory lídrů k různým tématům či slyšet jejich program, čímž jej pravděpodobně odradila a v tento moment donutila přepnout na jiný kanál.

I v dalším průběhu debaty nastalo několik nezvládnutých situací, kdy Světlana Witowská nenechala v některých případech politiky dokončit větu. Zřejmě chyběl čas, který se ztratil při nesmyslném řešení Babišovy kauzy.

Zhruba půl hodiny před koncem Witowskou zastoupila v pokládání otázek umělá inteligence z budoucnosti jménem Matylda, což působilo poněkud rozpačitě. Některé otázky zřejmě vyvolaly v nejednom divákovi, který debatu vydržel sledovat a nepřepnul na současně na Nově běžícího MasterChefa, pocit trapnosti.

Komunisty Vojtěcha Filipa se Matylda například zeptala, zda by dětem ve škole zakázal aplikace jako třeba TikTok či WhatsApp. Předseda ČSSD Jan Hamáček zase odpovídal na dotaz, co by na sobě změnil, kdyby se narodil znovu jako robot.

Nejvíce bizarní otázku však zřejmě dostala lídryně uskupení TSS Zuzana Majerová Zahradníková, které se Matylda zeptala, zda by se měl vytvořit zákon, který by stanovil minimální věkovou hranici pro pořizování selfie či hraní počítačových her.

Ne, tohle se opravdu nepovedlo. Česká televize by měla v hlavní předvolební debatě ponechat grilování politiků ostatním médiím a vysílací čas efektivně využít k představení všech účastníků. Neměla by se v takové debatě pouštět ani do hrátek s umělou inteligencí, aby jí nesnižovala důstojnost.

Pozitivem debaty však byla absence zdivočelých a vřeštících fanoušků ve studiu, kterých jsme si už užili dost v debatách na CNN Prima News.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x