Uprchlíci vítejte nejen v podání Ivana Bartoše. Ať přijdou k nám, říkal Rakušan ještě jako starosta Kolína

rakusan bartos
Předsedové Vít Rakušan (Starostové) a Ivan Bartoš (Piráti)
Foto: Piráti a Starostové
Autor: Petr Karásek7. 10. 2021

Předseda Pirátů se v roce 2016 aktivně účastnil demonstrace s názvem “Uprchlíci vítejte”. Podobný názor měl v roce 2018 i předseda koaličních partnerů Vít Rakušan, který byl tehdy starostou Kolína. V současnosti však koalice Pirátů a Starostů veškeré informace o tom, že by chtěla vítat uprchlíky, označuje za takzvané hoaxy.

reklama

Ivan Bartoš se demonstrace na podporu přijetí uprchlíků účastnil v roce 2016 i se svou manželkou. Na demonstraci zaznívala hesla jako “Náckové táhněte” nebo “Uprchlíci vítejte”. Na záběry z této demonstrace se můžete podívat v následujícím videu.

V roce 2009 tvrdil předseda Pirátů na jejich stranickém fóru zase to, že by mu nevadila muslimská Evropa. Dnes již prý změnil názor.

Nebyl to však pouze Ivan Bartoš, který byl pozitivně nakloněný k přijímání uprchlíků, ale také v roce 2018 tehdejší starosta Kolína Vít Rakušan, tedy šéf koaličních partnerů, který zazářil v debatě na CNN Prima News.

Vít Rakušan uvedl tehdy v rozhovoru pro týdeník Respekt, že by jako starosta Kolína přijal Syřany. Rozhovor proběhl v roce 2018, tedy celé tři roky po velké migrační vlně, která vypukla v roce 2015, a následných problémech s integrací přistěhovalců v Německu či ve Francii, které vypluly posléze na povrch, což bylo například i důvodem, proč měl jeho kolega Bartoš změnit názor.

“Kdyby někdo přišel a řekl: Vážený pane starosto, máme tady šest Syřanů, kterým vyhořely baráky a my pro ně potřebujeme najít ubytování, tak já odpovím: O čem se tady bavíme? Dejte mi na to měsíc, s ředitelem školy zařídím školní docházku, uspořádám velkou besedu s obyvateli v místní knihovně, ať jim Syřané na mapě ukážou, odkud jsou, ať na fotkách ukážou, jak teď jejich země vypadá, a vysvětlí, proč je tady máme a že nám děkují za to, že tady s námi mohou žít,” uvedl předseda Starostů pro Respekt.

Rakušanovo tehdejší vyjádření zveřejnila také facebooková stránka iniciativy s příznačným názvem Česko vítá uprchlíky.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x