Prezident Zeman odhalil, koho bude volit ve volbách. Koalice to nebudou

milos zeman prezident
Prezident Miloš Zeman
Foto: Úřad prezidenta ČR
Autor: Petr Karásek27. 6. 2021

Prezident Miloš Zeman zavítal v neděli do pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News, kde se vyjádřil k mnoha tématům včetně ničivého tornáda, které ve čtvrtek postihlo jižní Moravu. Dále se rozpovídal například i o tom, koho bude volit.

reklama

Rozhovor začal katastrofou, která postihla ve čtvrtek jižní Moravu. “Víte, zřícení budov se dá nahradit, zranění, i když to už je daleko těžší, se dá vyléčit, ale nejstrašnější jsou lidské ztráty, a já jsem byl informován, že mezi nimi je i slovenská občanka, a to je úplně jedno, jestli česká nebo slovenská, která byla nad to těhotná. Tohle je to nejstrašnější, všechno ostatní se dá překonat,” řekl v úvodu Zeman.

Prezident vyzdvihl solidaritu českého národa a informoval o tom, že bude tlačit na vládu, aby byla v rámci pomoci postiženým občanům na jihu Moravy co nejštědřejší. “V úterý se setkám s paní ministryní Schillerovou, a budu se přimlouvat za nejvelkorysejší dotace všem postiženým obcím. Víte, já nejsem přítel dotací, řada z nich je zbytečná a plýtvavá, ale v tomto konkrétním případě budu jako prezident republiky u paní ministryně bojovat za to, aby tato dotace zde nejenom byla, ale aby byla opravdu velkorysá,” uvedl prezident.

Budu volit ANO, koalice jsou podvod na voliče

Prezident se vyjádřil k řadě dalších témat, překvapil však, když v rozhovoru odhalil i to, koho bude na podzim volit. “Já volit samozřejmě půjdu, i když uznávám, že volby jsou tajné, tak já jsem takový průzračný člověk, tak Vám řeknu, že já budu volit hnutí ANO,” prozradil Zeman. Druhým dechem však prezident dodal, že pokud by měl dva hlasy, ten druhý dostane ČSSD. “A kdybych měl dva hlasy, jakože je nemám, tak můj druhý hlas bude patřit sociální demokracii,” řekl.

Po dotazu, proč je jeho bývalá strana ČSSD, kterou před lety vedl, až druhou volbou, své rozhodnutí posléze i odůvodnil. “Vzhledem k tomu, že v těch dvou stranách, které tvoří vládní koalici, přece jenom při vší úctě k sociální demokracii to hnutí ANO odvedlo více práce, a to jak na potlačení epidemie, tak na, teď bych ještě neřekl nastartování ekonomiky, i když ta ekonomika je podivuhodně robustní, zejména průmysl, ale minimálně na zabránění tomu, aby se ekonomika zhroutila. A to je velká zásluha,” vysvětluje prezident.

Prezident zopakoval, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany, nikoliv koalice. “Víte, teď nechci být nezdvořilý, ale asi budu. Já totiž pokládám koalici za podvod. Přesněji řečeno předvolební koalici. Vy znáte heslo, myslím, že jeho autorem byl kdysi dávno Josef Lux, že koalice vznikají až po volbách, a tedy nikoli před volbami. No, a jestliže tedy nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod. A dám Vám konkrétní ilustraci. Představte si, že byste splácala dohromady koalici deseti pětiprocentních stran, takže celkem byste měla padesát procent a mohla sestavovat vládu, ale milá paní moderátorko, vždycky jsem říkal, jestliže se spojí několik trpaslíků, pak vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr,” vysvětlil prezident i to, proč trvá na lídrovi vítězné strany.

Moderátorka prezidentovi oponovala v tom, že tu máme volební zákon, který nezapovídá koalice, a máme zde také vůli voličů, kterým koalice zjevně nevadí. “No tak pokud to těm voličům nevadí, tak ať si promyslí moje argumenty proti koalicím, které jsem teď řekl. Podívejte se, i pětiprocentní strana může zaznamenat výraznou dynamiku a stát se stranou deseti nebo dokonce dvacetiprocentní, sám jsem to zažil právě u sociální demokracie. Nicméně dokud tomu tak není, tak hodit záchranné lano těm, které voliči v podstatě nechtějí, protože kdyby je chtěli, tak budou mít více než pět procent, jenom znamená, zaplevelovat politickou scénu malými stranami. Už dnes jich máme v Parlamentě devět. A samozřejmě, že čím více je politických stran v Parlamentě, tím těžší je vzájemná dohoda, a to nejenom při sestavování koalic, ale i při projednávání běžných návrhů zákonů,” obhajuje Zeman svůj postoj ke koalicím.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Bubik
Bubik
1 rok

Souhlas.

helena-kr
helena-kr
1 rok

piráti z toho maj depku

reklama
2
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x