Stránka, která předpověděla tornádo na Moravě: Dejte si pozor i v úterý

supercela tornado
Supercela a tornádo (ilustrační foto)
Foto: NWS Cheyenne / Creative Commons / volné dílo
Autor: Radek Polívka28. 6. 2021

Amatérská stránka na Facebooku s názvem Počasí online Morava předpověděla minulý čtvrtek již krátce po poledni, že by se mohlo vyskytnout tornádo na Moravě. Nyní opět varuje před silnými bouřemi i během tohoto úterý.

reklama

Nemělo by se však jednat o tak extrémně silné bouře, které provázely Moravu minulý čtvrtek. Stránka nyní informuje o silných bouřkách, které by se měly vyskytnout na Moravě nebo v Čechách během úterý. “Cape hodnoty jsou v rozmezí 1500/2000 a opět jsou i zvýšené hodnoty pro vznik supercel,” varuje stránka.

Právě v takzvaných supercelách vznikají tornáda, která mají sílu ničit budovy a domy, kdy supercela zjednodušeně řečeno znamená silnou a intenzivní konvektivní bouři. Nicméně ve čtvrtek, kdy došlo ke vzniku ničivého tornáda na Moravě, byly podle stránky Počasí online Morava Cape hodnoty o poznání vyšší, a to v rozmezí 3000/3800.

“Během zítřejšího dne k nám začne vrcholit příliv teplého vzduchu, a proto zítra na jižní Moravě můžeme naměřit teploty i kolem +35 °C. Během večerních a nočních hodin je očekávána studená fronta, na které se mají ukázat silné bouřky. Momentálně stále není úplně jisté, kudy projde to nejsilnější pásmo a zda by silné bouře během noci dorazily až na Moravu, nebo jen v podobě srážek. Některé modely udávají větší šanci do Čech, jiné naopak ukazují lepší podmínky pro Moravu. Proto tuto situaci budeme upřesňovat i nadále. Večer přineseme aktuálnější novinky. Doufáme, že se to Moravě vyhne a hlavně aby nepršelo v poškozených oblastech na Hodonínsku,” píše stránka v pondělním příspěvku.

V úterý po 12. hodině poté vydala stránka nové informace se třemi možnými scénáři, které mohou k večeru a v noci nastat.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
PAVEL ŠULC
PAVEL ŠULC
1 rok

V TOM PŘÍPADE AT SI VŠECHNY ŠKODY ZAPLATÍ TI VEŠTCI .A V UTERY JDU NA POŠTU V KLIDU.KDE SE BEROU TI NEZNALCI CO VÍ VŠECHNO DOPŘEDU A DRŽÍ …. NEŽ SE VÍTR PŘEŽENE????

jana
jana
1 rok

tornádo se nikdy neodhadne , kam to udeří to je to nejhorší

martens
martens
1 rok

ano tohle je opravdu profi stranka i lide kteři davaji každou hodinu nově info a ne jak amateři z ČHMU !

martens upravil komentář před 1 rok
Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok

a máme si jako dát pozor na co…na to aby nám to neodneslo střechu a máme si jí přivázat nebo aby to neodneslo autobus nebo na co si máme dát pozor na to aby nám to neodneslo auto a zaparkovat v Brně ? nebo v podzemní garáži v hypermarketu v Praze nebo jako na co pozor ?

Jitka
Jitka
1 rok
Reply to  Josef Mašek

Mozna vam to nepomuze zachranit strechu, ale treba zivot vas a vasi rodiny..

Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok
Reply to  Jitka

OK máte pravdu budu si dávat na tornáda POZOR

Pawel
Pawel
1 rok
Reply to  Josef Mašek

Mašku, asi je lepší o tom aspoň vědět, než si z toho dělat legraci, jako někteří ve čtvrtek odpoledne. Co pak každý udělá, nebo neudělá je už na něm samotném.

Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok
Reply to  Pawel

no 70 let žiju v Čechách, tak budu rád, že to konečně budu aspoň jak píšete…..VĚDĚT…ano je to lepší, ale co udělám to ještě nevím…PORADÍ mi někdo co mám v Golčově Jeníkově v 80 letém přízemním domku
mých rodičů se sedlovou střechou udělat až mi někdo potvrdí, že tornádo míří na Jeníkov
Děkuji všem za radu.

reklama
8
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x