Stránka, která předpověděla tornádo na Moravě: Dejte si pozor i v úterý

supercela tornado
Supercela a tornádo (ilustrační foto)
Foto: NWS Cheyenne / Creative Commons / volné dílo
Autor: Radek Polívka28. 6. 2021

Amatérská stránka na Facebooku s názvem Počasí online Morava předpověděla minulý čtvrtek již krátce po poledni, že by se mohlo vyskytnout tornádo na Moravě. Nyní opět varuje před silnými bouřemi i během tohoto úterý.

Nemělo by se však jednat o tak extrémně silné bouře, které provázely Moravu minulý čtvrtek. Stránka nyní informuje o silných bouřkách, které by se měly vyskytnout na Moravě nebo v Čechách během úterý. “Cape hodnoty jsou v rozmezí 1500/2000 a opět jsou i zvýšené hodnoty pro vznik supercel,” varuje stránka.

Právě v takzvaných supercelách vznikají tornáda, která mají sílu ničit budovy a domy, kdy supercela zjednodušeně řečeno znamená silnou a intenzivní konvektivní bouři. Nicméně ve čtvrtek, kdy došlo ke vzniku ničivého tornáda na Moravě, byly podle stránky Počasí online Morava Cape hodnoty o poznání vyšší, a to v rozmezí 3000/3800.

“Během zítřejšího dne k nám začne vrcholit příliv teplého vzduchu, a proto zítra na jižní Moravě můžeme naměřit teploty i kolem +35 °C. Během večerních a nočních hodin je očekávána studená fronta, na které se mají ukázat silné bouřky. Momentálně stále není úplně jisté, kudy projde to nejsilnější pásmo a zda by silné bouře během noci dorazily až na Moravu, nebo jen v podobě srážek. Některé modely udávají větší šanci do Čech, jiné naopak ukazují lepší podmínky pro Moravu. Proto tuto situaci budeme upřesňovat i nadále. Večer přineseme aktuálnější novinky. Doufáme, že se to Moravě vyhne a hlavně aby nepršelo v poškozených oblastech na Hodonínsku,” píše stránka v pondělním příspěvku.

V úterý po 12. hodině poté vydala stránka nové informace se třemi možnými scénáři, které mohou k večeru a v noci nastat.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
PAVEL ŠULC
PAVEL ŠULC
1 měsíc

V TOM PŘÍPADE AT SI VŠECHNY ŠKODY ZAPLATÍ TI VEŠTCI .A V UTERY JDU NA POŠTU V KLIDU.KDE SE BEROU TI NEZNALCI CO VÍ VŠECHNO DOPŘEDU A DRŽÍ …. NEŽ SE VÍTR PŘEŽENE????

jana
jana
1 měsíc

tornádo se nikdy neodhadne , kam to udeří to je to nejhorší

martens
martens
1 měsíc

ano tohle je opravdu profi stranka i lide kteři davaji každou hodinu nově info a ne jak amateři z ČHMU !

martens upravil komentář před 1 měsíc
JARDA
JARDA
1 měsíc

Už jsem to napsal . Nad horním Rakouskem se opět formuje tzv, větrný střih , zs kterého se může opět vytvořit supercela. Vzhledem k tomu, že opět vane jihozápadní vítr, půjde to zase na Brno, a Třebíč.

Josef Mašek
Josef Mašek
1 měsíc

a máme si jako dát pozor na co…na to aby nám to neodneslo střechu a máme si jí přivázat nebo aby to neodneslo autobus nebo na co si máme dát pozor na to aby nám to neodneslo auto a zaparkovat v Brně ? nebo v podzemní garáži v hypermarketu v Praze nebo jako na co pozor ?

Jitka
Jitka
1 měsíc
Reply to  Josef Mašek

Mozna vam to nepomuze zachranit strechu, ale treba zivot vas a vasi rodiny..

Josef Mašek
Josef Mašek
25 dní
Reply to  Jitka

OK máte pravdu budu si dávat na tornáda POZOR

Pawel
Pawel
1 měsíc
Reply to  Josef Mašek

Mašku, asi je lepší o tom aspoň vědět, než si z toho dělat legraci, jako někteří ve čtvrtek odpoledne. Co pak každý udělá, nebo neudělá je už na něm samotném.

Josef Mašek
Josef Mašek
25 dní
Reply to  Pawel

no 70 let žiju v Čechách, tak budu rád, že to konečně budu aspoň jak píšete…..VĚDĚT…ano je to lepší, ale co udělám to ještě nevím…PORADÍ mi někdo co mám v Golčově Jeníkově v 80 letém přízemním domku
mých rodičů se sedlovou střechou udělat až mi někdo potvrdí, že tornádo míří na Jeníkov
Děkuji všem za radu.

9
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x