Promoření Česka by zabilo 30 000 lidí, vypočítal Jaroslav Flegr

flegr promoreni
Evoluční biolog Jaroslav Flegr už bije delší dobu na poplach
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra
Autor: Radek Polívka26. 9. 2020

Promořit či nepromořit – to je otázka, kterou si klade mnoho lidí. Evoluční biolog Jaroslav Flegr nyní vypočítal, kolik by bylo v Česku v případě promoření mrtvých obětí.

reklama

Velkým zastáncem promoření je například kardiochirurg Jan Pirk. Opačným protipólem je poté Jaroslav Flegr, který naopak už několik týdnu bije na poplach a vyzývá vládu, aby zatáhla opět za ruční brzdu podobnou té, která přišla v březnu.

Podle Flegra je epidemii možné zastavit různě, například intenzivním vyhledáváním a izolací nakažených, nebo zavedením takových přísných protiepidemických opatření, že jeden nakažený zvládne v průměru nakazit pouze méně než jednoho nenakaženého.

Kolektivní imunita a promoření

“Nejčastěji šíření epidemie zastaví takzvaná kolektivní imunita, tedy ono v současnosti tolik diskutované promoření populace. Jestliže dostatečně velká část populace už infekci prodělala a získala tak dočasnou, nebo dokonce trvalou imunitu, nebo tuto imunitu získala očkováním, je to pro parazita úplně stejné, jako kdyby klesla celková hustota populaci. Pro šíření parazita je totiž důležitá pouze hustota populace neimunních jedinců. Kolik jedinců v populaci musí být imunních, aby se epidemie sama zastavila, je možné vypočítat ze základní reprodukční konstanty, tedy z reprodukčního čísla parazita v imunologicky naivní populaci. Jinak řečeno, z počtu nenakažených jedinců, které v průměru nakazí jeden nakažený v populaci, v níž nejsou žádní imunní jedinci,” uvádí Flegr na svém blogu.

“Když přišel Covid do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo, že šíření viru lze výrazně zpomalit pomocí jednoduchých opatření (RRR: ruce, roušky, rozestupy) a že tedy potřebné procento bude výrazně nižší. Odhaduji, že v letních měsících by mohlo stačit 30 % imunních jedinců v populaci a epidemie by se zastavila i bez RRR. V podzimních, zimních a jarních měsících to však bude určitě více, na 60 % se však jistě při dodržování RRR nedostaneme. Buďme tedy optimisty a počítejme, že bude stačit 40 % imunních jedinců,” pokračuje Flegr ve svém rozboru.

Zásadní problém vidí v oněch 40 % nakažených. Ve většině případů má nákaza sice relativně mírný průběh, zhruba 2,5 % nakažených však zemře a neznámé procento (těžko méně než 10 %) si odnese z nemoci podlomené zdraví. Jestliže bychom se chtěli v Česku promořit a získat tak imunitu, museli bychom se smířit s tím, že nám tu zemře minimálně 30 tisíc spoluobčanů a další statisíce budou mít do konce života více nebo méně vážné zdravotní problémy. To je přitom spíše optimální scénář, který by nastal pouze tehdy, když by se nám podařilo křivku přibývání nakažených oploštit, jak se nyní snaží ministr Prymula, a zabránit tak kolapsu zdravotnictví,” zakončuje svůj výpočet Flegr.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x