Šíří nenávist opravdu Babiš? Pod rouškou Twitteru najdeme radikální členy ODS, kteří nemají k násilí daleko

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
kandidat babis
Kandidát na prezidenta Andrej Babiš
Foto: se souhlasem Andreje Babiše
Autor: Radek Polívka26. 1. 2023

Mediálním prostorem je provázen narativ, že Andrej Babiš šíří nenávist a může za radikalizaci společnosti. S tím nesouhlasím, Babiš je sice určitou rozbuškou, ale nepřipadne mi, že by to byl primárně on, kdo v české politice může za nenávist určité části společnosti. Když totiž zaplujeme na Twitter, najdeme zde líheň vládních radikálů, kteří k smrti nenávidí Babiše a jeho voliče a mají v plánu používat i násilí, což je skutečný problém.

reklama

Na Twitteru se tak zrodil kupříkladu plán, jak to těm voličům, co voli špatného kandidáta, pěkně po “demokraticky” vytmavit. Regionálního šéfa ODS v Děčíně Jiřího Čečrleho totiž napadlo rozdávat píšťalky Babišovým odpůrcům s cílem narušit Babišův mítink v tomto městě a provokovat na něm jeho voliče. “Přátele v 16:00 má být v Děčíně Babiš. Kdo přijede, dostane od místní ODS píšťalku, máme ještě tak 40 kusů, bych si tipnul,” napsal zapáleně Čečrle před páteční návštěvou Babiše v Děčíně. Takhle fanatická angažovanost připomíná angažovanost zapálených komunistů v 50. letech. Místní šéf ODS dal průchod i své agresivitě, kdy se nebránil fyzické potyčce s lidmi v důchodovém věku.

Svůj příspěvek po akci vymazal a omluvil se, ale pachuť, že tohle napíše v regionu významný člen vládní strany, zůstává. Já chápu, že osoba Andreje Babiše mnohé dráždí, ale za agresivitu Babišových odpůrců nemůže daná osoba, vůči které je agresivita mířena, ať už by ta osoba byla jakákoliv, ale ti, co se nechají vydráždit k nepříčetnosti a agresivitě, protože to vypovídá mnohé o nich samotných. Je to něco podobného, jako kdyby chtěl někdo při průvodu Prague pride napadnout dva líbající se homosexuály, což může mnohé konzervativní voliče také velmi reálně dráždit, ale žádný slušný člověk nebude byť jen plánovat fyzické násilí vůči někomu či něčemu, s čím nesouhlasí.

Slušný člověk má totiž emoce pod kontrolou a nenechá se vytočit politikem či kýmkoliv jiným, se kterým názorově nesouhlasí. Já jako spíše pravičák také z celé duše nesouhlasím s progresivně levicovou Pirátskou stranou a jejich voliči mi nejsou sympatičtí ani náhodou, ale že bych na ně chtěl útočit na ulici? Je to tím, že k nim na rozdíl od radikálů na Twitteru necítím nenávist.

Ne, tenhle radikalismus do slušné společnosti nepatří a každý, kdo narušuje politické mítinky názorových oponentů, by se měl nad sebou zamyslet, zda je tohle ta pravá demokracie, za kterou tolik bojuje premiér Fiala. Není, demokracie je o tom, nechat druhého prezentovat své názory, i kdybychom s nimi hluboce nesouhlasili. Skutečný demokrat bude bojovat za to, aby mohl jeho názorový oponent mluvit – protože to je demokracie – demokracie naopak není umlčování politických oponentů. Tohle chování neomlouvá ani nevhodně formulovaný volební billboard Babiše.

Bohužel za tuto radikalizaci společnosti může nemálo vládních politiků včetně na Twitteru vlivných příznivců vlády z řad i bývalých politiků. Vládní politici zde publikují mnoho svých příspěvku, ve kterých je jméno Babiš v negativním kontextu, protože takový příspěvek má vždy největší dosah. A když pak fanoušci, členové, voliči vládních stran pobývají v této názorové bublině, kterou ještě umocňují algoritmy sociální sítě, dostatečně dlouho, zcela přirozeně je to zradikalizuje. Pokud tedy vládní politici mluví o šíření nenávisti ve společnosti, měli by si také zamést před svým prahem, protože jednoznačně podcenili sílu svých negativních a mnohdy emotivních sdělení.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x