Sněmovna zvolila do čela Markétu Pekarovou Adamovou. Pětikoalice poté zaznamenala první zádrhel

predsedkyne snemovny
Nová předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová
Foto: TOP 09
Autor: Simona Dvořáčková10. 11. 2021

Poslanecká sněmovna pokračovala ve středu v ustavující schůzi, na které si poslanci zvolili novou předsedkyni Sněmovny, kterou se stala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zvoleno bylo také celkem pět místopředsedů.

reklama

Hlasovací většina v podobě pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů, která bude tvořit i budoucí vládu, dostala první možnost otestovat svou pevnost. V hlasovací mašině se však objevil jeden malý zádrhel.

Novou předsedkyní Sněmovny se podle očekávání stala Markéta Pekarová Adamová, které pětikoalice již dopředu veřejně deklarovala podporu. Šéfka TOP 09 byla do funkce zvolena v tajné volbě 102 hlasy poslanců. Pekarová Adamová následně v sále poděkovala poslancům a na svém Twitteru i voličům za zvolení do funkce třetího nejvyššího ústavního činitele.

K volbě na předsedu Sněmovny nebyl na základě hlasování připuštěn kandidát ANO Karel Havlíček pro neslučitelnost funkcí kvůli jeho stále ještě účasti v dosluhující vládě.

Zádrhel nové vládní většiny

K určitému překvapení, které by se dalo považovat za první zádrhel motoru nové hlasovací mašiny, došlo při volbě místopředsedů. Hned na poprvé byli zvoleni kandidáti ODS Jan Skopeček, Věra Kovářová z hnutí STAN, Jan Bartošek z KDU-ČSL a s nejvíce hlasy i Jana Mračková Vildumetzová za ANO.

V 1. kole neuspěl poté druhý kandidát ANO a bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček, bývalý místopředseda Sněmovny Tomio Okamura za SPD a překvapivě také Pirátka Olga Richterová, která měla mít stejně jako ostatní kandidáti pětikoalice místo jisté. Všichni poté postoupili do 2. kola.

Do vedení Sněmovny byla ve 2. kole tajné volby zvolena již pouze Olga Richterová za Piráty. Všichni zastánci soudržnosti pětikoalice si tak jistě v tento moment značně oddechli, protože nezvolení Richterové do vedení Sněmovny by mělo s vysokou pravděpodobností negativní dopad na nadcházející hlasování celostátního Pirátského fóra o vstupu do vlády.

Jedno místo zůstává po dnešku neobsazené. Budoucí vládní většina tak aktuálně disponuje pěti členy ve vedení Sněmovny, opozici připadá pouze jedno místo. Hnutí ANO by však mělo dle domluvy obsadit ještě jeden post místopředsedy a snížit tak posléze poměr či lépe řečeno nepoměr ve vedení Sněmovny na 2 ku 5 z pohledu nové opozice.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x