Kumulace funkcí už Pirátům nevadí. Není to aktuálně problém, tvrdí Michálek

pirati poslanci
Všichni čtyři poslanci Pirátů (Bartoš, Kocmanová, Richterová a Michálek)
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek11. 11. 2021

Piráti dávají ruce pryč od vlastního kodexu, kumulace funkcí prý aktuálně není zase takový problém. Alespoň to tvrdí vlivná tvář Pirátské strany Jakub Michálek, který by se měl stát budoucím ministrem pro legislativu.

reklama

Podle Piráta Michálka kumulace funkcí není problém, dokud nebude prosazen klouzavý mandát. Ten však Senát smetl ze stolu a novou podobu zákona bude muset znovu projednat až současná Sněmovna. “Kodex zastupitele nikdy nebyl vykládán tak, že by zakazoval do prosazení klouzavého mandátu zvoleným politikům zastávat funkci ministra. Tento model jsme se rozhodli doplnit pro nás specifickým klouzavým mandátem a nikdy jsme neslibovali, že naši lidi rezignuji na mandát od voličů,” píše Michálek na Pirátském fóru.

Pirátský poslanec na stranickém fóru zároveň potvrdil, že je kandidátem na ministra. “Nominantem nejsem, protože bych se někam hrnul, ale protože mě chce Ivan ve svém týmu. Hovoří za mě výsledky práce ve Sněmovně i ve straně,” uvedl zde.

Postoj Michálka je politicky pochopitelný, protože pokud by Piráti i v současné situaci trvali striktně na zákazu kumulace funkcí podle Pirátského kodexu, přišli by o jednoho poslance. Ve Sněmovně by tak zasedali pouze tři Piráti místo současných čtyřech, což by jen umocnilo už tak velký debakl ve volbách.

Měli by Piráti trvat u svých ministrů na zákazu kumulace funkcí?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Za Michálka by nastoupila náhradní Pirátka Eva Tylová. Pokud by však složil poslanecký mandát Ivan Bartoš, který by pravděpodobně měl ve Fialově vládě zastávat post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, nastoupila by místo něj do Sněmovny Jana Oubrechtová za Starosty. I tahle situace dokládá to, jak moc se Pirátům spolupráce se Starosty vymstila.

Aktualizace: Pirátský poslanec Jakub Michálek uvedl během pátečního dne, že vyhoví požadavkům ostatních členů a o post ministra se nakonec ucházet nebude.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x