
Ministerstvo práce a sociálních věcí patří se svým obřím rozpočtem k nejnáročnějším ministerstvům. Po kritizované Janě Maláčové z ČSSD se však do jejího čela z budoucí vládní pětikoalice rozhodně nikdo nehrne.
Nejprve post ministryně práce odmítly šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Pirátka Olga Richterová, které hojně kritizovaly právě úřadování Jany Maláčové. Nyní vedení resortu odmítla i senátorka Šárka Jelínková z KDU-ČSL.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se podle vlastních slov v nedělní Partii Terezie Tománkové na vedení ministerstva práce a sociálních věcí připravovala 8 let. “Celých 8 let jsem se připravovala na vedení ministerstva práce a sociálních věcí, této oblasti opravdu rozumím, ale tento post si v rámci koalice Spolu přála obsadit KDU-ČSL a já jsem se rozhodla jim ustoupit,” vysvětlila v pořadu. Nakonec tak vzala zavděk post předsedkyně Poslanecké sněmovny, o čemž budou poslanci hlasovat zítra v rámci pokračování ustavující schůze.
Další favoritkou, která se před volbami profilovala jako žhavá kandidátka na tento post, byla Olga Richterová z Pirátské strany. Ta to však odmítla z osobních důvodů. Místo toho získala rovněž nominaci do vedení Sněmovny, kde by se měla stát místopředsedkyní.
Poté, co pětikoalice odhalila, že post definitivně obsadí kandidát KDU-ČSL, byla velkou adeptkou na řízení ministerstva s největším rozpočtem lidovecká senátorka Šárka Jelínková. Ta vedení resortu ale odmítla zase kvůli tomu, že by to měla z Moravy do Prahy daleko.
Proč? Mám rodinu, od které by mě při každodenní práci v Praze dělilo téměř 300 kilometrů. Moje rodina je pro mě důležitá. Kdybych se totiž stala ministryní, tak vím, že bych této roli nemohla dát maximum, které vyžaduje. Myslím si, že je úplně v pořádku to říct narovinu.
— Šárka Jelínková (@jelinkovaKDU) November 9, 2021
Nechtěné ministerstvo práce a sociálních věcí by tak mohl podle informací Novinek nakonec převzít muž, a to šéf lidovců Marian Jurečka, se kterým se počítalo spíše na ministerstvo zemědělství, které vedl již v letech 2014 až 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky.