Stanjura vede stát ke krachu. Fialova vláda má našlápnuto být nejhorší vládou od revoluce

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
zbynek stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka7. 4. 2023

V poslední době jsme svědky alarmujících údajů o průběžném stavu státního rozpočtu. Fialova vláda, která vstoupila do úřadu s velkými ambicemi a mnoha pěknými sliby včetně zastavení velkého zadlužování státu, se zdá být dost možná na cestě stát se nejhorší vládou od revoluce.

reklama

Státní rozpočet skončil v březnu podle zpráv z ministerstva financí v rekordním schodku 166,2 miliardy korun, což je alarmující číslo. Takový schodek bychom před pár lety považovali za vysoký, i kdyby byl za celý rok, ale aktuálně jde o sekeru za pouhé tři měsíce.

Jde tedy o velmi nelichotivou vizitku práce ministra financí a vlády, protože pokud to takto půjde dál, můžeme se přiblížit i státnímu krachu. Podle mého názoru může za současnou situací zejména neadekvátní reakce vlády na energetickou krizi, slabost premiéra v personálních otázkách vlády a špatné rozhodování ve výdajové politice.

Předchozí ministryně financí Schillerová zasekla v roce 2021 během covidu, kdy nejela ekonomika vlivem lockdownů naplno, vysokou sekeru na státním dluhu ve výši 420 miliard, což členové současné vlády hojně kritizovali a voliči Fialovy vlády považovali za katastrofu. Vypadá to, že Stanjura svou předchůdkyni na základě průběžných výsledků hospodaření státu hravě překoná i bez covidu.

Myslím si, že tohle už není jen náhoda, ale vyloženě důkaz o nekompetentním vedení resortu financí, které vede ministr bez ekonomického vzdělání. Bude premiér Fiala konat, nebo jako v případě přešlapů ministrů Rakušana, Jurečky, Blažka či Válka opět strčí hlavu do písku? Máme my vůbec ještě premiéra?

Vy hře je navíc stále i zrušení snížené červnové valorizace důchodů Ústavním soudem, na které vláda nemá v rozpočtu přichystané peníze, kdy vláda nedávno na poslední chvíli podle mě ukázkově zneužila legislativní nouzi k protlačení zákona Sněmovnou jen z toho důvodu, že byly před pár měsíci prezidentské volby, což mohlo poškodit jimi podpořené kandidáty, kdy mohla řešit situaci včas standardním způsobem na podzim minulého roku. Snížená valorizace je na místě, ale je to jen důkazem, že vláda řeší problémy pozdě. Zrušení ze strany Ústavního soudu by bylo poté naprostým fiaskem Fialovy vlády.

Je načase, aby premiér našel sílu k tomu nahradit ministry ověnčené neúspěchy, aby vláda přestala hrát politické hry, přestala hrát hru na schovávanou, přestala konečně házet vinu na všechny okolo od Babiše až po Putina, začala prokazovat sebereflexi a hlavně začala řešit reálné problémy, které trápí české občany. Pokud se tak nestane, má Fialova vláda slušně našlápnuto být vůbec nejhorší vládou od revoluce.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x