Policejní kreslíř namaloval ženám dva portréty. Jak vidí samy sebe a druhý, jak je vidí někdo jiný. Výsledek překvapí

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
zeny dove
bez komentáře
Foto: distribuce Dove
Autor: Simona Dvořáčková2. 5. 2023

V roce 2013 představila společnost Dove pozoruhodný experiment, jehož cílem bylo odhalit rozdíly mezi tím, jak ženy vnímají samy sebe a jak je vnímají ostatní. Experiment spočíval v tom, že bývalý policejní kreslíř vytvořil pro každou ženu dva portréty – jeden na základě jejich vlastního popisu a druhý na základě popisu někoho jiného. Výsledek celkem překvapí, protože oba portréty se dost liší i přesto, že jde o stejnou osobu.

reklama

Kreslířem zodpovědným za vytvoření obou portrétů je muž jménem Gil Zamora, který pracoval pro FBI v letech 1995 až 2011. Zamora se jako forenzní specialista zaměřil na zobrazení žen na základě toho, jak se vnímají samy, a také na základě toho, jak je vnímá osoba, která je nedávno potkala.

Během experimentu ženy seděly za přepážkou a odpovídaly na otázky o svém vzhledu, například o svých vlasech, bradě nebo nejvýraznějším rysu. Zamora kreslil portréty pouze na základě jejich odpovědí, aniž by kdy měl příležitost ženy vidět.

Poté, co byl první portrét dokončen, přišla jiná osoba, která měla popsat stejnou ženu svými slovy. Na základě tohoto popisu Zamora vytvořil druhý portrét téže ženy.

Když byly oba portréty hotové, bylo na první pohled zřejmé, že se liší. Ženy, které se popisovaly samy, měly tendenci vnímat své nedokonalosti více než osoba, která je popisovala. Portrét vytvořený na základě popisu druhé osoby vypadal obvykle lépe, ačkoliv zobrazoval stejnou ženu.

Na experiment se můžete podívat zde. Některé ženy byly výsledkem dokonce dojaté.

Experiment tak krásně ukázal, že vlastní vnímání svého vzhledu může být u žen často zkreslené a že jejich nedokonalosti nejsou tak výrazné, jak si samy myslí,

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x