Studentské volby vyhráli Piráti před koalicí Spolu. Vládní hnutí ANO naopak zcela propadlo

studentske volby
Volby uspořádalo JSNS patřící pod organizaci Člověk v tísni
Foto: JSNS (Jeden svět na školách)
Autor: Simona Dvořáčková21. 9. 2021

Vzdělávací program JSNS pořádá již od roku 2010 tradičně před termínem opravdových voleb do Sněmovny takzvané studentské volby, kde volí studenti středních škol. Jedná se tedy o mladé lidi, kteří ještě většinou nemají volební právo.

reklama

Většina voličů ve studentských volbách sice nemá zatím volební právo, jelikož mnoho z nich nedosáhlo ještě 18 let, ale i tak je to pro současné politické strany zajímavá sonda, která odhaluje jejich potenciální voliče do budoucna.

Ve studentských volbách 2021 odevzdalo svůj hlas 40 899 studentů z 312 škol. Z toho je 159 gymnázií, 120 středních odborných škol (SOŠ) a 33 učilišť (SOU).

Letošní studentské volby vyhráli Piráti a Starostové se ziskem 30,4 procent, Piráti tak v koalici obhájili vítězství z roku 2017. Hned za nimi však skončila druhá protibabišovská koalice Spolu s 29,4 procenty.

Až s obrovským odstupem skončilo vládní hnutí ANO, které získalo pouze 8,5 procent, za kterým následují na čtvrté pozici Zelení se 7,1 procenty. Umístilo se i SPD a Volný blok – okamurovci získali 4 procenta, subjekt poslance Volného 3,3 procent.

Předchozí výsledky studentských voleb

Studentské volby mívají z logiky jiné výsledky než skutečné volby.

Studentské volby 2010

V roce 2010 vyhrála u studentů TOP 09 s 26,59 procenty za ODS se 17,56 procenty, třetí byly Věci veřejné s 12,11 procenty. Piráti již tehdy pro zajímavost získali u studentů 7,74 procent.

Skutečné volby tenkrát vyhrála Paroubkova ČSSD, ale vládu sestavila ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Studentské předčasné volby 2013

V předčasných volbách roku 2013 u studentů vyhrála opět TOP 09 se ziskem 17,8 procent. Hned za nimi však na druhém místě již před 8 lety byli Piráti se 17,73 procenty. Třetí byl tehdejší nováček hnutí ANO s 13,44 procenty. ODS po pádu Nečasovy vlády získala u studentů pouze 6,19 procent.

Volby nakonec vyhrála opět ČSSD následovaná nováčkem ANO, kteří spolu a s KDU-ČSL vytvořili koaliční vládu. ODS dostala výprask i v reálných volbách, Piráti v nich ani přes druhé místo u studentů neuspěli a do Sněmovny se nedostali.

Studentské volby 2017

Poslední studentské volby 2017 měly zajímavé výsledky. V roce 2017 zvítězili již suverénně Piráti s 24,52 procenty, druhé bylo hnutí ANO se ziskem 11,88 procent a hned za ním tradiční volba studentů TOP 09 s 11,75 procenty.

Za povšimnutí stojí i tehdejší úspěch SPD Tomia Okamury, které obsadilo čtvrtou pozici se 7,76 procenty. V reálných volbách všechny strany převálcovalo hnutí ANO, do Sněmovny se dostali s výrazným ziskem poprvé i Piráti a SPD.

Dominantní hnutí ANO nakonec i přes řadu komplikací vytvořilo menšinovou vládu s ČSSD, kterou do letošního dubna podporovali komunisté.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
jarin
jarin
10 měsíců

Oni přece budou dělat politology, poradce, neziskovkáře, komentátory, blogery ,makléře a vůbec jak se ti šmejdi co přeprodávaj a šmelí jmenujou.
Ono na ty,co nic nevytváří taky jednou dojde, jak padneme na brzdu.

helena kropová
helena kropová
10 měsíců

doufám že tihle zblblí studentíci dostanou rozum jinak si zničí republiku a svoji budoucnost

Novák
Novák
10 měsíců

Tak až za pár let budou moci ta to ucha volit čeká tu to zem opravdová zkáza !! Volit feťáky neomarxisty vítače migrantu podporovatele přijetí Eura Bruselské vlezdopr…. muže jen uplný …..!! Tak jako ten který volí darebackou koalici Spolu – strany které za dob svích vlád a spoluvlád rozprodali rozkradli a ze svích kámošu a kmotru udělali stamilionáře a miliardáře – Ods Top09 Kdu-Čsl nevolitelný ksindl !!

lubajs
lubajs
10 měsíců

Studentské volby organizuje neziskovka Člověk v tísní. Aktivisté téhle obskurní neziskovky taky jezdí po školách oblbovat naše děti multikulturalismem a světlými zítřky s EU a nikdy jinak v rámci programu jeden svět na školách. Potom se divte, že naše dítka by volily progresivní Primáty, pardon Piráty. To oblbování se musí nějak projevit. Za zády rodičů Člověk v tísni s několika dalšími neziskovkami vychovávají z jejich dětí uvědomělé kosmopolitní euroobčany. Víte, že ministerským dekretem povolil naše děti oblbovat aktivistickými neziskovkami bývalý ministr školství Nečasovy vlády a dnešní předseda ODS, Petr Fiala? Neziskovky se tlačily do školství už předtím a takový ministr Chládek za levicovou ČSSD tomu bránil a potom povolí řádit neziskovkám ve školství ministr za pravicovou ODS. To jsou paradoxy. Není však proč se tomu divit, když se nedávno provalilo, že Fiala má taky svou neziskovku Centrum pro studium demokracie a kultury a sosá státní dotace na programy demokratizace na druhém konci světa, v Barmě. Neziskovkářští šmejdi drží spolu basu.

lubajs upravil komentář před 10 měsíců
Milan
Milan
10 měsíců

Študáci jsou pěkně vyměštěný.ODS jim to pěkně spočíta za školu se nedoplatí.Kdyby hloupost nadnášela.

vladimír vesecký
vladimír vesecký
10 měsíců
Reply to  Milan

Nejhorší na tom všem je to, že drtivá většina středoškoláčků nechce studovat opravdu náročné obory lékařské, nebo opravdu technické. Na lékařské fakultě trvá studium 6 let a i potom ještě musí mladí lékaři pracovat na různých atestacích, než z nich budou hotoví lékaři. nedostává se technických kádrů. Nejvíc letí humanitní obory (filosofické, sociálněprávní, politologické). To bude spousta nových pracovníků různých ne(ziskovek), které jsou přisáté jako klíště na státní cecík. Na import černoušků-plaváčků a Afghánců bohatě stačí parazité z Člověka v plísni a Lékaři, kteří už nemají v ničem žádné hranice. Samý manažérek v úzce padnoucím oblečku s kalhotami vz.trubka, ale nebudou řemeslníci, protože tam se musí něco dělat rukama. Platilo vždy, že řemeslo má zlaté dno, ale dnes je to téměř urážlivé. Nebo spoléháte v budoucnu už jen na muráre z UA ?! Ti se toho na těch dřevěnicích na UA se sekerou moc naučit nemohou, ale všichni unisóno : “Já éto uže dělal, ja éto znáju” a pak si musíte stejně najmout českého, ale drahého, fachmana, který to zpizděné ďélo po nich opraví.

Jiří
Jiří
10 měsíců

Je vidět že vymývání mozků dětem funguje . Proto ta snaha poslat volit i 16leté.

Milan
Milan
10 měsíců
Reply to  Jiří

Už se těším ža jim celá slavná ODS zavede placení z toho se po…..To budou čumět

Novák
Novák
10 měsíců
Reply to  Milan

Již aby to bylo ! Školné na základních školách 6 tis.ročně na středních 12 tis.ročně na Vysokých školách 24 tis.kč ! To bude paráda to jim rodiče poděkují ! A nejen kvuli školnému !

reklama
9
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x