Zeman i Fiala pogratulovali Macronovi ke znovuzvolení prezidentem

macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron
Foto: European Parliament / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek25. 4. 2022

Emmanuel Macron porazil v nedělním 2. kole francouzských voleb Marine Le Pen a bude pokračovat v roli prezidenta i ve svém druhém volebním období. Macronovi pogratuloval jak prezident Zeman, tak i premiér Fiala.

reklama

Prezident Zeman zaslal dle vyjádření Hradu během pondělního dne Macronovi dopis. “Dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu opětovnému zvolení prezidentem Francouzské republiky. Vaše znovuzvolení a veřejná popularita jsou jasným důkazem Vašeho úspěšného působení v čele státu, jakož i skvělé reprezentace země,” napsal prezident v dopise.

Zeman zároveň pozval francouzského prezidenta na státní návštěvu do Česka. “Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybychom Vás mohli přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů,” píše dále v dopise Zeman.

Už v neděli pogratuloval Macronovi k volební výhře premiér Fiala na svém Twitteru.  “Gratuluji Emmanueli Macronovi k vítězství ve volbách a obhajobě prezidentského mandátu. Francie je náš důležitý partner, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví EU přímo navazuje na to francouzské. Přeji Emmanueli Macronovi, ať se mu ve funkci i nadále daří,” napsal  Fiala.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x