Vyloučit ruské a běloruské tenisty je obrovská chyba. A nahrávka na smeč ruské propagandě

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
medvedev wimbledon
Daniil Medveděv na Wimbledonu v roce 2019, letos se na turnaj nepodívá
Foto: Carine06 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Radek Polívka24. 4. 2022

Vyloučení ruských a běloruských tenistů ze strany organizátorů Wimbledonu považuji za chybné. Proti jejich vyloučení se ozvaly tenisové asociace ATP a WTA, nelíbí se to ani světové jedničce Novaku Djokovičovi. Ostatně i on sám si zažil letos v lednu něco podobného, když se nenechal naočkovat proti covidu a nemohl tak startovat na Australian Open.

reklama

Vyloučení ruských a běloruských tenistů je o to více rozporuplnější, protože ruský tenista Daniil Medvěděv je momentálně dvojkou světového žebříčku hned za Djokovičem. Běloruská tenistka Aryna Sabalenková je zase mezi ženami světovou čtyřkou. Nejedná se tedy o vyloučení řadových tenistů, nad kterým by šlo mávnout rukou. Jedná se o znemožnění startu světové elitě.

A záměrně říkám světové, protože tenisté mají celosvětový přesah a fanoušky po celém světě. Tenis je zkrátka individuální sport, ve kterém se nehraje na původ.

Nutno také podotknout, že za Medvěděva a spol. se postavil nejen Djokovič, ale třeba i tenisová legenda Martina Navrátilová, která má české kořeny. Rozhodnutí organizátorů londýnského grandslamu se nelíbí ani vedení ATP a WTA.

Plně souhlasím například s vyřazením ruského národního týmu z hokejového mistrovství světa nebo vyloučení ruského fotbalového mužstva z baráže o postup do Kataru. Souhlasím rovněž s vyloučením ruského týmu Spartak Moskva z Evropské ligy. Tohle naplno podporuji, protože jde o národní či klubové týmy, které přímo reprezentují Rusko.

U vyloučení tenistů z Wimbledonu mám zásadní problém. Medvěděv totiž nehraje na rozdíl od týmových soutěží tenis primárně za Rusko, ale za Medvěděva samotného. Faktem prostě je, že tenis je výrazně individuální sport. Tenisté cestují celý rok po turnajích po celém světě, jsou často na cestách a mnohdy jako například v případě naší Petry Kvitové nemají v rodné krajině ani trvalé bydliště.

Tenista Medvěděv se navíc aktivně vyslovil proti válce. Stejně tak další ruský tenista Andrey Rubljov, který napsal po jednom ze zápasů na kameru “ne válce”. A nejsou jediní.

Souhlasím s tím, že pokud by tenista oslavoval ruské okupační tažení na Ukrajině podobně jako tento nepříliš inteligentní gymnasta, který si oblékl trikot z písmenem Z, nebo šířil jakýmkoliv jiným způsobem ruskou válečnou propagandu, aby byl dotyčný okamžitě vyloučen, a to nejen z jednoho turnaje, ale dlouhodobě. Zde však došlo k vyloučení individuálních světových sportovců, aniž by něco provedli.

Toto považuji za obrovskou chybu. Místo toho, aby organizátoři využili těchto světově známých tenistů ke spotům s hesly “ne válce” nebo jiným antiválečným prohlášením, které by mohly doputovat alespoň k části ruské společnosti a pomoci tak probudit alespoň trochu ruské obyvatelstvo ze smutné letargie, tak akorát nahráli na smeč ruské propagandě, která bude vykreslovat tyto tenisty jako oběti “zlého” Západu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x