Zeman prosí srbský národ o odpuštění za bombardování, ke kterému dal souhlas. Mluvčí Ovčáček zveřejnil omluvu

milos zeman
Prezident Miloš Zeman (ilustrační obrázek)
Foto: Igel B TyMaHe / Creative Commons / CC BY 4.0
Autor: Petr Karásek18. 5. 2021

Prezident Miloš Zeman se dnes při návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v Česku omluvil za bombardování Jugoslávie, které bylo mířeno zejména na cíle v Srbsku v roce 1999. Zeman byl tehdy premiérem a jeho vláda jako člen NATO tohle bombardování podpořila.

Podle prezidenta byla podpora tehdejší české vlády výsledkem nedostatku odvahy a také tím, že nenašla pro odmítnutí spojence.

“Byli jsme poslední, kdo dali souhlas. A zoufale jsme se ohlíželi po alespoň jedné zemi, která by se s námi spojila a byla by proti, ale zůstali jsme sami. Přesto nás to neomlouvá, přesto to byl nedostatek odvahy,” řekl Zeman.

Celý text omluvy sdílel mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Facebooku.

Podle zveřejněného vyjádření se Miloš Zeman touto omluvou a prosbou za odpuštění zbavil mnohaletého traumatu. “Pokání osvobozuje a, jak říkávají latiníci, dixi et salvavi animam meam, řekl jsem a spasil jsem svoji duši,” uvádí Zeman ve svém prohlášení.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
7 dní

Co by asi udělal rádoby president Fišer? Dnes se z něj stal Gigant. Říkal, že Střed zájmů Babiše je gigantický a sankce od EU budou gigantické. 2x v jedné krátké větě. Do voleb půjde s logem Gigant Fišer.

Martin M
Martin M
28 dní

Má pravdu..

Stella
Stella
28 dní

Ten senilní důchodce tam nemá vůbec co dělat, myslím Zemana. Vždyť vůbec neví ani už, kde je sever twl. 🙂 Nechápu, je to mega ostuda České rep.

JARDA
JARDA
30 dní

Omluva je na místě . Avšak jak říkal můj táta. “pozdě honit bycha” To je to s čím jsem s ním nesouhlasil. Kdybychom jsme tehdy vyhlásili neutralitu, , tak se dnes nemusel omlouvat , a já se nemusel dnes stydět, že jsem Čech.

Láďa
Láďa
28 dní
Reply to  JARDA

Čech, který neumí česky, ani mluvit, ani psát.

Josef Mašek
Josef Mašek
30 dní

prezident Zeman vyčnívá ze společenské řady…a to bylo nepřípustné za bolševických komunistických vládců…a běda tomu, kdo vyčníval z komunistické společenské šedi, tak ten byl popotahován vyšetřován a vyvrhelem komunistického společenského řádu….no nic se od té doby za 32 let v myšlenkách českých uhlazených a potrefených mozečků nezměnilo

lili
lili
30 dní

Jako dnes si pamatuju ta hlaseni, jak Srbove na namesti kam chodili na trh nakupovat jidlo byli ostrelovani jako zajici a nikdo s tim nic nedelal! Ukazovali to jako film ve zpravodajstvi. Amerika se porad dotazovala co jako s tim bude ale tehdejsi ministr prezident Mitterand rekl, ze to je zalezitost Evropy a budeme si to resit sami. A zase nic nebylo.
A pak konecne “prisel” Clinton s letadlama a zacal bombardovat Belehrad a ostrelovani prestalo. A, najednou po letech ctu s prekvapenim ze je to posuzovany jako zlocin proti Srbsku? Ze to udelalo Nato bez dohody? Arabove a podobni se od te doby smeji Evrope a pojmenovavaji Nato jako bezzubyho tygra.
Jedna facka vyresi vic nez hodiny domlouvani !!!

Libor
Libor
30 dní

Jak dlouho se čeká na schválení? Nejde to až na hrad, že ne?

Josef Mašek
Josef Mašek
30 dní
Reply to  Libor

ne ne to né, jen do Bruselu

Libor
Libor
30 dní

Takže pan Zeman byl zásadně proti? A zoufale čekal, až se někdo přidá k jeho neyslovenému protestu? Tak to by jistě ti co měli přijít na řadu ocenili. Ale pan Zeman, se omlouvá jako president ČR a bývalý premier, ergo kopýtko, za zemi v NATO. Neměl by to tady konzultovat se spojenci a ne s Moskvou. A pro, pán Ján, Slovensko nemohlo povolit přelet, neb je dodnes jakožto “Slovenský Štát”, s USA a VB ve válečném stavu. Jste to nějak v tom nepořádku po SNP zapomněli zrušit.

Ján
Ján
30 dní

Slováci souhlas na bombardování nedali a nepovolili ani přelet letadel NATO nad svým územím, pokud si to dobře pamatuji. To, co tam NATO udělalo, bylo barbarství. Jugoslávci byli v právu. Jenom se byla potřeba obeznámit s realitou a zvlášť tou kosovsokou.

JARDA
JARDA
30 dní
Reply to  Ján

Naprostý souhlas. Je třeba napřed zkoumat a potom střílet.

12
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x