Piráti mají po debaklu strach, aby nedopadli jako Zelení nebo ČSSD. Někteří chtějí jít do opozice

europoslanec peksa
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který chce Piráty v opozici
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek12. 10. 2021

U Pirátů to po volebním debaklu, ve kterém strana ztratila 18 mandátů ve Sněmovně, bouří. Řadoví členové již na Pirátském fóru navrhli odvolání předsedy Bartoše, avšak neuspěli. Nyní zase probírají to, zda nedopadnou ve vládě jako Zelení v roce 2006 nebo jako ČSSD posledně.

reklama

Strana Zelených získala v roce 2006 pouhých 6 mandátů, přesto se výrazně podílela na Topolánkově vládě, kde získala 4 ministry. Ministerské posty neúměrné volebním výsledkům však dostala minule i ČSSD. Sociální demokraté po volbách 2017 získali pouze 15 poslaneckých mandátů, ale 5 ministrů. Osud obou dvou stran byl stejný, v příští volbách se do Sněmovny nedostaly.

A právě to je to, co členy Pirátů trápí. Pirátská strana má i po volebním debaklu, kdy je překroužkovali kandidáti koaličních Starostů a získali tak pouhé 4 mandáty, historickou šanci se poprvé podílet na vládě. Piráti mají poté chtít 2 ministry. Členové strany mají však obavy, aby je za čtyři roky nepotkal stejný osud jako Zelené a ČSSD.

Pirátům by prý nyní seděla spíš opozice. “Vím, že to zní drsně, ale naše jediná šance je jít do opozice. Jestli teď nebudeme jednat pragmaticky, skončíme jako Zelení a ČSSD. Vládní angažmá v situaci, kdy nemáš na nic reálný vliv, je smrtící,” píše Román Kučera na Pirátském fóru. “Osobně bych se vyhnul situaci, kdy budeme ve vládě podpořené sněmovní většinou 109 hlasů, kde máme jen 4 hlasy,” přidává se Václav Zídek z krajského předsednictva.

Někteří vládní angažmá hají. “Se čtyřmi poslanci bychom v opozici nebyli vidět a straně by to jen uškodilo. Doufám, že se nám v povolebním vyjednávání podaří získat co nejvíc vlivu, i když to bude velmi těžké,” namítá však Jan Munzar z Libereckého kraje.

Nejsou to však jen řadoví členové, kteří by opozici uvítali. Stejně tak se vyjadřuje i europoslanec a výrazná tvář Pirátů Mikuláš Peksa, který zkopíroval pasáž z povolební strategie, ve které se píše, že do vlády nebudou vstupovat z pozice slabého hráče s minimální možností korigovat rozhodnutí silnějších členů vlády. “Mě to přijde tak nějak jasný,” dodává k opoziční roli Pirátů Peksa.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x