Jako v Americe. Marek Eben čelí obvinění z rasistických poznámek ve StarDance

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
marek eben
Oblíbený moderátor StarDance Marek Eben
Foto: Česká televize
Autor: Petr Karásek8. 11. 2021

Marek Eben, který se v mnohých anketách popularity umísťuje, ačkoliv o tom reálně vůbec neuvažuje, jako největší favorit na prezidenta, má nyní za sebou pořádný škraloup. Alespoň tedy v internetových kruzích. Některým lidem se nelíbily jeho údajně rasistické vtípky během vysílání posledního dílu StarDance.

reklama

Lídr vítězné koalice Petr Fiala nám před volbami sliboval změnu směřování země jedině na západ, ale kdo by to byl čekal, že se tomu stane takto rychle. Konečně se totiž můžeme cítit jako v Americe.

Oblíbený moderátor StarDance během poslední epizody tanečního pořadu začal vtipkovat na téma rasismu a dnešní hyperkorektní doby. “Musím říct, že Tereza Černochová je nepoučitelná. Působila v dívčí kapele Black Milk, což by dneska bylo něco naprosto nepřípustného. Skupina ‘Černé mléko’ se zpěvačkou Černochovou, to je velmi nekorektní. Ale jestli si Tereza myslí, že skupina Monkey Business neboli ‘Opičí byznys’ se zpěvačkou Černochovou je korektnější, tak není,” zavtipkoval Eben během večera.

V internetových kruzích však vzbudila Ebenova slova určitou nelibost. “Za ty rasistické vtípky, které každý týden nevinně trousí Marek Eben ve StarDance, by v Americe dostal na hodinu výpověď. Češi se popadají za břicho a tleskají ‘laskavému humoru’,” kritizuje na svém Twitteru novinářka píšící pro Forbes s narážkou na současné společenské nastavení za oceánem.

Právě ve Spojených státech amerických je normální dostat výpověď za rasistické poznámky či za špatný pohled na kolegyni. V Americe je rasismus po smrti George Floyda citlivým a celospolečenským tématem, které je zde mnohdy řešeno se značnou dávkou hysterie. Otázkou je ovšem, zda něco takového chceme i tady. A proč po tom vůbec volat?

Ebenův humor je prý rasistický a sexistický. “Naprosto souhlasím s Michaelou Černou. Ebenův rádoby humor ve StarDance je nechutný, rasistický, mnohdy sexistický, prostě nechutný,” vyjádřil svůj souhlas s výše zmíněným příspěvkem uživatel Jiří. Většinou si však příspěvek redaktorky Černé vysloužil nesouhlasné reakce.

Kritiku přidala i redaktorka Seznam Zpráv. “Pustila jsem si na pět minut StarDance, abych se zasmála Marku Ebenovi. Na první dobrou zahlásil vtip na Terezu Černochovou, Black Milk (na tož Monkey Business hahah) a to, jak je to v dnešní nekorektní době nemyslitelný. Jsem spokojená. Vypínám. Díky, čau,” poznamenala ironicky Eva Soukeníková v jejíž redakci došlo nedávno také tak trochu v americkém stylu k vyhazovu redaktora Hoška.

Zásadní otázkou je, zda nejsou takovéto reakce přehnané. Co by totiž poté kritici řekli na černý humor? Který je černý už ve svém názvu natolik, že by sám sebe mohl obvinit z rasismu. Naštěstí je humor jako Sovětský svaz, a ten nemá hranice. Tedy u nás, nikoliv v Americe, tam si Sovětského svazu a výdobytků socialistických zemí nemohli užít dostatečně a očividně tato zkušenost chybí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x