Komentář: Babišova drahota se Fialovi vrátí i s úroky

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
premier fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek21. 6. 2022

Byla to dost možná právě předvolební slova o Babišově drahotě, která Petru Fialovi a koalici Spolu zajistila těsné vítězství v posledních sněmovních volbách a katapultovala jej do pozice předsedy vlády. Tato slova však mohou vyjít premiéra Fialu ještě pořádně draho.

reklama

Česko v současné době drtí obrovská inflace a zdá se, že ještě nějaký čas bude. Za květen podle ČSÚ dosáhla výše 16 procent a v létě se podle ekonomických analytiků očekává výše inflace až 20 procent. Pokud by to tedy chtěl někdo premiérovi Fialovi vrátit i s úroky, tak by se dalo hovořit o Fialově super drahotě.

Dnes již snad každý pochopil, že vysoká inflace je nyní všude okolo nás. Neřádí tedy jen u nás v Česku. Ovlivňuje ji výrazně nedostatek surovin v dodavatelských řetězcích po celém světě, válka na Ukrajině, ale už i před ní ceny energií, ropy nebo plynu na mezinárodních trzích, což je něco, co těžko mohla ovlivnit Babišova vláda a nemůže s tím snadno udělat ani Fialova vláda. Svou roli hraje i pozastavení produkce v době covidu a nahromadění financí spotřebitelů, kteří jednoduše neměli, za co utrácet.

Babišova vláda byla současnou vládou dlouho kritizována za přehnanou fiskální politiku, kdy podle nich došlo k nadbytečnému rozdávání peněz. Ano, tato skutečnost mohla ovlivnit inflaci, ale nevytvořila ji ve výši 16 procent – navýšila ji sama maximálně o pár procentních bodů, což v době, kdy očekáváme inflaci ve výši 20 procent, je v podstatě již okrajovým faktorem. Pozitivem fiskální politiky minulé vlády bylo, že dokázala udržet i přes problémy s covidem nízkou nezaměstnanost a nezaznamenali jsme ani nijak velký počet krachujících podniků. Pozitivem tedy byla určitá stabilita a sociální smír, což za to podle mého stálo.

Předvolební sázka na drahotu, kterou měla nová vláda zastavit, by se však mohla Petru Fialovi hrubě nevyplatit. Premiér Fiala chtěl tak moc zastavit vládu populistů, až se jedním takovým populistou slovy o Babišově drahotě sám stal, protože poukazovat na zdražování bylo opravdu snadné, lidé na to slyšeli a hlavně uvěřili ve snadnou změnu.

Díky tomuto populismu ale Petr Fiala sobě a celé vládě uvázal oprátku, ze které se v současně době bude sakra těžké vyvléknout. Ještě k tomu, když vláda uvolní v létě pětitisícový příspěvek rodinám za každé dítě, což je tak trochu něco, co sama dříve kritizovala. Kličkovat pan premiér umí dobře, dokonce i prosmýknout se do válečné zóny umí, ale ani to by nemuselo stačit.

Bude proto zajímavé sledovat, jak premiér Fiala tuto nezáviděníhodnou situaci ustojí. Je dost možné, že za super drahotu, které zatím není konce, zaplatí on sám nejvyšší politickou cenu, aniž by za zdražování nijak výrazněji sám mohl. Ale mávnutím kouzelného proutku, čemuž zřejmě mnoho voličů uvěřilo, ji prostě nezastaví.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x