Konec Pirátů v přímém přenosu? Piráti hlasují o vstupu do vlády a vypadá to, že jsou před kolapsem

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pirati bartos ferjencik
Předseda I. Bartoš po boku stranického kolegy M. Ferjenčíka
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Radek Polívka13. 11. 2021

Ukazuje se, že probuzení do politické reality po porážce Andreje Babiše je tvrdší, než se čekalo. Starostové už prohlašují, že do vlády půjdou i bez Pirátů a hlavně, že příště bez nich půjdou do voleb. To stejné ostatně tvrdí dnes i Piráti.

reklama

Ukazuje se tak v plné nahotě nesmyslnost předvolebních koalic, i když je pravdou, že koalice Spolu využila ve volbách synergie tří stran naplno a zatím poměrně drží. To se však v žádném případě nedá říci o koalici Pirátů a Starostů, která se nám rozpadá před očima.

Piráti hlasují o své budoucnosti

Celostátní Pirátské fórum hlasuje nyní nejen o vstupu do vlády, ale i o budoucnosti strany. Členové si odhlasovali, že pro výsledek nebude stačit nadpoloviční souhlas prosté většiny, ale pro vstup do vlády bude potřeba třípětinová většina, což snižuje pravděpodobnost schválení. Piráti mohou hlasovat do pondělních večerních hodin.

Z Pirátské strany se ozývá mnoho kritiků, že by strana do vlády vstupovat neměla. Zaznívají výtky, že strana se 4 poslanci je moc malá na to, aby něco skutečně prosadila. Jiní zase nechtějí dopadnout jako ČSSD nebo Zelení, dalším zase vadí společné vládnutí s ODS.

Jeden ze čtyř Pirátských poslanců Jakub Michálek měl být adeptem na nově vytvořený post ministra pro legislativu, ale po kritice straníků, že by tím došlo ke kumulaci funkcí, se rozhodl z boje o resort odstoupit. Tato situace ukázala na určitý chaos při uplatňování svých vlastních přísných principů, které však nemají jasně dané postupy.

Piráti před kolapsem

Piráti nebudou mít rozhodně při případném vstupu do vlády na růžích ustláno, jednoduché by to však neměli ani v opozici. Je tak dost možné, že v současnosti sledujeme konec Pirátů v přímém přenosu a potvrzení, jakým nesmyslem jsou předvolební koalice. Minimálně tedy v jejich případě určitě.

Ať dopadne jejich hlasování vstupem do vlády, či naopak, bude zajímavé sledovat, zda se podaří Pirátům resuscitovat svou nalomenou značku, protože to aktuálně vypadá, že jsou před kolapsem, který může snadno vyústit v jejich politickou smrt.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x