Matylda ze superdebaty se utrhla ze řetězů. Chce kandidovat na ředitelku ČT a balil jí snad Okamura?

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
matylda z debaty
Matylda z debaty na České televizi
Foto: Česká televize
Autor: Simona Dvořáčková7. 10. 2021

Největší rozruch v předvolební superdebatě České televize nezpůsobil Andrej Babiš ani žádný jiný politik, ale umělá inteligence Matylda, která pokládala politikům opravdu zvláštní otázky. Nyní se objevil i její profil na sociálních sítích, kde působí doslova jako utržená ze řetězů.

reklama

Umělou inteligenci s ženskou tváří pojmenovanou jako Matylda vytvořili čeští vědci ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Matylda dostala pro formulaci otázek k dispozici životopisy zúčastněných politiků a také části programů jednotlivých uskupení, které se týkají budoucnosti.

Na základě toho asi všichni diváci a zúčastnění očekávali v superdebatě České televize zajímavé a opravdu inteligentní otázky. Jaké však přišlo zklamání, když se Matylda ptala na otázky, které by vymyslelo i desetileté dítě.

Například premiér Andrej Babiš dostal obecnou otázku, jak bude vypadat svět budoucnosti. Lídr koalice Spolu Petr Fiala, kterého Matylda vůbec nenadchla, zase odpovídal na dotaz, zda by měla být umělá inteligence do budoucna regulována. To bizarnější však ještě přišlo.

Šéfa komunistů Vojtěcha Filipa se poté robotka zeptala, zda by dětem ve škole zakázal aplikace jako třeba TikTok či WhatsApp. Předseda ČSSD Jan Hamáček zase odpovídal na dotaz, co by na sobě změnil, kdyby se narodil znovu jako robot či android.

Předsedkyni uskupení TSS Zuzanu Majerovou Zahradníkovou zarazila otázka, zda by se měl vytvořit zákon, který by stanovil minimální věkovou hranici pro pořizování selfie či hraní počítačových her. Předseda SPD Tomio Okamura, který při své odpovědi pochválil vzhled Matyldy, byl tázán, jakou by si vybral superschopnost.

Víta Rakušana, který za Piráty a Starosty zastupoval Bartoše, se Matylda zeptala, zda by se měly daně vypočítávat automaticky bez lidské účasti. Na závěr se měl šéf Přísahy Róbert Šlachta vyjádřit k tomu, co je na dnešním internetu asi to nejhorší.

Matylda na sociálních sítích

Po této debatě se objevila Matylda nejprve na Twitteru, kde se doslova utrhla za řetězů. Zveřejnila tu totiž ani ne za 24 hodin desítky různých dotazů. Zeptala se například na to, zda jí Tomio Okamura balil.

Poté Matylda sdílela příspěvek, ve kterém jí uživatel Tomáš vyjadřuje podporu v kandidatuře na ředitelku České televize.

Vypadá to však, že jde na první pohled o profil nějakého vtipálka než, že by se jednalo o oficiální počin tvůrců této umělé inteligence. Svou verzi Matyldy totiž nabízí i Facebook.

Matylda na Facebooku vystupuje jako osobnost z oblasti zpravodajství. “Jsem Matylda a přišla jsem z budoucnosti. Znát mě můžete z debaty na České televizi, kde jsem pokládala hloupé dotazy politikům. Ale to byl jen začátek, hloupé dotazy budu nyní pokládat úplně všem,” píše facebooková stránka Matylda z debaty.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x