Tomáš Zima prezidentem? Bývalý rektor UK oznámil kandidaturu na prezidenta

tomas zima prezident
Bývalý rektor UK Tomáš Zima
Foto: CeStu / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek26. 5. 2022

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prezidentem? Po dnešním oznámením své kandidatury na Hrad je i tato varianta možná a nikoliv nereálná, protože se bude ucházet o voliče, které nechtějí Andreje Babiše. V prezidentských volbách by tak byl jasnou konkurencí pro generála Petra Pavla, který se doposud jevil jako největší favorit proti Andreji Babišovi.

reklama

Svůj záměr kandidovat na prezidenta Zima vyjádřil v rozhovoru pro Deník. “Po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti. Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,” řekl Deníku. Pro svou kandidaturu bude muset sehnat 50 tisíc podpisů občanů.

Aktuálně je podle kurzů největším favoritem generál Petr Pavel s průměrným kurzem 2,6 ku 1, hned za ním je bývalý premiér Andrej Babiš v kurzu 3,1 ku 1. Oba však oficiálně svou kandidaturu neoznámili, i když se Pavel vyskytuje v posledních měsících často v mediálním prostoru a Babiš zase začal jezdit po republice s obytňákem – což se v obou případech za jistou kampaň již dá považovat.

Až za nimi s výrazným odstupem stojí šéf odborů Josef Středula, který bude mít zálusk na podobné voliče jako Babiš, a kterého podpořil prezident Zeman. Sázkové kanceláře mu přisoudily kurz 11 ku 1 a podobný kurz platí i pro senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou či premiéra Fialu, u kterého je však kandidatura na prezidenta vzhledem k vládním povinnostem spíš nepravděpodobná. Poměrné nečekaná prezidentská kandidatura Tomáše Zimy však může s kurzy výrazně zamíchat, protože bude usilovat jako mnoho dalších o protibabišovsky naladěné voliče.

Vládní pětikoalice se stále nemůže rozhodnout, zda vyšle na Hrad vlastního kandidáta, nebo zda některého z možných kandidátů podpoří. Některým členům z řad koalice Spolu vadí komunistická minulost generála Pavla. “Třicet let po revoluci bychom si mohli zasloužit kandidáta, který nebyl nikdy členem komunistické strany,” řekl například v debatě na CNN Prima News šéf poslanců ODS Marek Benda.

Vládní koalici by se nabízela proti Andrej Babišovi i podpora bývalého rektora Zimy. Koalice však i u něj narazí na stejný problém – Tomáš Zima byl před revolucí členem KSČ.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x