TOP 09 a Piráti mají dohromady méně poslanců než SPD, přesto budou mít dvě místa ve vedení Sněmovny. SPD nula

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pekarova adamova
Budoucí předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová
Foto: TOP 09
Autor: Radek Polívka21. 10. 2021

V týdnu jsme se od rýsující se vládní pětikoalice dozvěděli, že budou mít post předsedy Sněmovny a k tomu další 4 posty místopředsedů, tak aby v jejím vedení byla zastoupena každá strana pětikoalice. Hnutí ANO poté nabízejí 2 posty místopředsedů a SPD nemá mít žádný.

reklama

Je však poněkud úsměvné, když bude mít TOP 09 se 14 poslanci post šéfa Sněmovny a Piráti s pouhými 4 poslanci místopředsedu, když SPD, která  ve volbách získala více mandátů než obě tyto strany dohromady, nemá mít podle prohlášení pětikoalice žádné zastoupení ve vedení Sněmovny.

Členové pětikoalice o sobě mnohokrát prohlašovali, že chtějí bránit demokracii a chtějí do politiky vrátit slušnost. Ostatně 4 strany z pětikoalice v podání ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN si při ustavování minulé Sněmovny začaly bohorovně říkat Demokratický blok.

Co je však demokratického na tom, že strana s 20 poslanci, kterou volilo více než půl milionu lidí, nemá mít žádné zastoupení ve vedení Sněmovny? Obsadit s vládní většinou 108 poslanců 5 postů ze 7, ukazuje spíše na určitou nenažranost, kdy je potřeba uspokojit každou stranu pětikoalice, než oslavu demokracie.

Jak to bylo minule?

Vláda: V minulé Sněmovně mělo hnutí ANO jako jednoznačně nejsilnější poslanecký klub předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, vládní ČSSD místopředsedu Tomáše Hanzela a KSČM, která podporovala vládu, měla jako místopředsedu Vojtěcha Filipa.

Výsledkem tak byly celkem 3 posty.

Opozice: Opozice měla v podání Pirátů, SPD a ODS (která zastupovala zmíněný Demokratický blok) také 3 posty. Za Piráty byl místopředsedou Vojtěch Pikal, za SPD Tomio Okamura a za Demokratický blok Petr Fiala z ODS.

Minule tedy vládní většina včetně komunistů disponovala stejně jako současná většina Sněmovny 108 poslanci, přesto se dokázala rozdělit s opozicí půl na půl. V současnosti má mít vláda 5 postů a opozice pouhé 2. To je onen návrat slušnosti a větší demokracie?

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x