Anketa: Komu jste důvěřovali v řešení koronavirové epidemie nejvíce?

koronavirus rousky
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek6. 6. 2021

Průměr naočkovaných dávek se již několik týdnů setrvale navyšuje, došlo k velkému rozvolnění opatření, nakažených je aktuálně zhruba 8000 osob a v nemocnicích leží necelých 300 pacientů. Na těchto faktech je vidět, že koronavirová epidemie v Česku minimálně na nějaký čas končí, a tak je na čase bilancovat.

reklama

Připravili jsme si velkou anketu a ptáme se vás, komu jste v průběhu epidemie věřili nejvíce? Anketu najdete pod článkem dole.

Prvně si však shrňme významné osobnosti, které se u nás buď podílely na řešení koronavirové krize, anebo v souvislosti s ní významně vstupovaly do veřejného prostoru.

Petr Smejkal

Petr Smejkal je český lékař, internista a infektolog, který byl v letech 2013 až 2018 primářem kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice. V roce 2021 nastoupil jako hlavní epidemiolog institutu IKEM a od března do května 2021 se stal vedoucím skupiny MeSES, která radila ministerstvu zdravotnictví v průběhu epidemie a pomáhala vytvořit systém současného rozvolnění.

Zdroje informací: IKEM, meses.cz, ministerstvo zdravotnictví

Roman Prymula

Roman Prymula je český vojenský lékař a bývalý politik. Jeho odborností je problematika imunizace a vakcín. Stal se tváří úspěšně zvládnuté první vlny epidemie na jaře 2020, kdy vystupoval v roli hlavního epidemiologa. V září 2020 se stal ministrem zdravotnictví, ve funkci však vydržel jen o něco málo více než měsíc skrz fotografie Blesku z místa setkání, které se odehrálo v pro veřejnost uzavřené restauraci. Od 1. března 2021 se poté stal poradcem prezidenta republiky Miloše Zemana.

Zdroje informací: Blesk, ministerstvo zdravotnictví, ČTK

Jan Blatný

Jan Blatný je původem český lékař se zaměřením na obor hematologie. Do podvědomí společnosti se však dostal až ve funkci ministra zdravotnictví, do které nastoupil na konci října 2020 a vydržel v ní do začátku dubna 2021. Jan Blatný vedl ministerstvo zdravotnictví v době nejhorší vlny a také v době nástupu britské mutace. Za jeho vlády opustilo ministerstvo zdravotnictví několik odborníků.

Zdroje informací: ministerstvo zdravotnictví

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš řešil koronavirovou epidemii od začátku až po současnost. Během epidemie vystřídal čtyři ministry zdravotnictví, přičemž současného ministra Adama Vojtěcha vybral napodruhé. Bylo mu novináři, opozicí a částí veřejnosti vytýkáno, že kolikrát ministrům zdravotnictví mluví do jejich práce až moc.

Zdroje informací: vláda ČR

Milan Kubek

Milan Kubek je český lékař a od roku 2006 je prezidentem České lékařské komory. Kubek byl během epidemie velkým kritikem vlády. Současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha viní z podzimní vlny epidemie, což uvedl v pořadu Interview ČT24. Vojtěch se na jeho adresu jmenovitě vyjádřil, že po bitvě je každý generál.

Zdroje informací: Česká lékařská komora, ČT24

Rastislav Maďar

Rastislav Maďar je odborníkem na epidemiologii. Od dubna roku 2020 vykonával na ministerstvu zdravotnictví funkci koordinátora resortní pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény, na konci srpna však z této pozice odešel. V červnu 2020 prohlásil pro Seznam Zprávy, že vítězství nad koronavirem oslavíme nejdříve za rok. V říjnu 2020 byl poté zvolen děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Společně s Petrem Smejkalem byl na jaře 2021 členem poradní skupiny ministerstva zdravotnictví v souvislosti s epidemií koronaviru zvanou MeSES.

Zdroje informací: ministerstvo zdravotnictví, Seznam Zprávy, Lékařská fakulta OU, meses.cz

Jaroslav Flegr

Jaroslav Flegr je český vědec a vysokoškolský pedagog, který vyučuje na Přírodovědecké fakultě UK. Ve svém výzkumu se zaměřuje zejména na biologickou evoluci a parazitologii. V září roku 2020 zaplnil mediální prostor, kdy začal na svém Facebooku bít na poplach, kdy tvrdil, že dojde opět k uzavření škol. Vycházely mu také předpovědi o počtech nakažených. Vypočítal tehdy například, že promoření by v Česku zabilo zhruba 30 tisíc lidí. Jaroslav Flegr se vyjadřoval do médií po celý čas epidemie. Například v květnu tohoto toku v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kritizoval konec skupiny MeSES. Jeho poslední katastrofická předpověď na začátku květnového rozvolnění mu však nevyšla.

Zdroje informací: Přírodovědecká fakulta UK, Facebook Jaroslava Flegra, CNN Prima NEWS

Jan Pirk

Jan Pirk je český kardiochirurg, přednosta Kardiocentra IKEMu a emeritní přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie. Na začátku epidemie na jaře 2020 koronavirovou nákazu zlehčoval a srovnával s běžnou chřipkou, po pár týdnech v rozhovoru pro Deník N uznal, že se mýlil. Začátkem října 2020 však spolu s Romanem Šmuclerem a dalšími podepsal petici, kterou například ve vysílání Českého rozhlasu ostře kritizoval prezident ČLK Milan Kubek, ve které petenti vyzývají vládu, aby uklidnila obyvatele, upustila od dalších opatření, omezila povinné nošení roušek, upustila od plošného testování nebo nepovolila použití na rychlo vyrobených vakcín.

Zdroje informací: IKEM, Deník N, petice.com, Český rozhlas

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch je současný ministr zdravotnictví, který byl ministrem zdravotnictví ještě před vypuknutím epidemie koronaviru v Česku. Byl jím i v čase první vlny epidemie na jaře roku 2020. Ministerský post opustil v září 2020, kdy počet nakažených začal prudce stoupat. Po rezignaci Petra Arenbergera jej Andrej Babiš povolal zpět na ministerský post, na který nastoupil v době velkého rozvolnění. Dřívější spolupráci s ním na ministerstvu chválí například epidemiolog Rastislav Maďar, který se tak po jeho návratu na ministerstvo vyjádřil pro ČTK. Naopak prezident České lékařské komory Milan Kubek jej v pořadu Interview ČT24 kritizoval za podzimní vlnu v roce 2020, na jehož adresu se posléze Vojtěch vyjádřil, že po bitvě je každý generál.

Zdroje informací: ministerstvo zdravotnictví, ČTK, ČT24

Václav Hořejší

Václav Hořejší je český molekulární imunolog. Je členem Iniciativy Sníh 2021, která se snažila informovat o průběhu koronavirové epidemie a podávat návrhy na zvládnutí krize, dále vyvracet omyly, dezinformace a obnovit důvěru veřejnosti k odborníkům.

Zdroje informací: iniciativa-snih.cz

Soňa Peková

Česká molekulární genetička Soňa Peková se ve velkém objevovala v médiích na jaře roku 2020. V dubnu tehdy pro Český rozhlas řekla, že virus podle ní unikl z laboratoře a považuje jej za uměly vytvořený. Na začátku června v rozhovoru, který uveřejnily Novinky.cz, zase tvrdila, že žádná druhá vlna nebude a vir do Vánoc zmizí z celé planety. Na podzim a v zimě však koronavirová epidemie nejen v Česku propukla naplno. V rozhovoru pro Reflex v říjnu minulého roku zopakovala, že vir do Vánoc opravdu zmizí. V únoru 2021 své předchozí vyjádření také pro Reflex korigovala tak, že myslela původní kmen viru, který vytlačily nové mutace.

Zdroje informací: Český rozhlas, Novinky.cz, Reflex

Roman Šmucler

Roman Šmucler je český zubní lékař a bývalý moderátor. Na jaře 2020 kritizoval plošné nošení roušek, jejichž nošení přirovnal na Twitteru k období komunistické totality. Později začátkem října 2020 spolu s Janem Pirkem a dalšími podepsal petici, kterou například ve vysílání Českého rozhlasu ostře kritizoval prezident ČLK Milan Kubek, ve které petenti vyzývají vládu, aby uklidnila obyvatele, upustila od dalších opatření, omezila povinné nošení roušek, upustila od plošného testování nebo nepovolila použití na rychlo vyrobených vakcín. Do médií se vyjadřoval během celého času epidemie. Nedávno například zveřejnil na svém Facebooku fotku, kdy mu měla po očkování dočasně ochrnout polovina obličeje.

Zdroje informací: Twitter Romana Šmuclera, petice.com, Český rozhlas, Facebook Romana Šmuclera

Martin Kuba

Martin Kuba je předsedou Asociace krajů a hejtmanem Jihočeského kraje, který v médiích dostával prostor zejména na jaře 2021. Kromě své politické působnosti je také lékařem. Když Poslanecká sněmovna v době nástupu britské mutace na konci tohoto února odmítla prodloužit nouzový stav, byl to on a další hejtmani, kteří iniciovali žádost vládě o vyhlášení nového nouzového stavu, bez kterého by muselo dojít k okamžitému rozvolnění většiny opatření. Po skončení skupiny MeSES na ministerstvu zdravotnictví nabídl odborníkům spolupráci s kraji.

Zdroje informací: Asociace krajů ČR, Twitter Martina Kuby

Vlastimil Válek

Vlastimil Válek je lékař – radiodiagnostik a také opoziční poslanec, který často komunikoval odborné výzvy koalice Spolu směrem k vládě. Byl členem AntiCovid týmu, který nabízel různá řešení na zvládnutí epidemie jako protiváha tomu, jaká opatření dělá vláda.

Zdroje informací: TOP 09, anticovidtym.cz

Jiří Beran

Jiří Beran je český epidemiolog a vakcinolog, který se stal v dubnu 2002 ředitelem a vedoucím lékařem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Patřil ke kritikům plošných opatření. Jako alternativní řešení viděl ve zdravém životním stylu, přirozené imunitě a ochraně rizikových osob. Zejména pak osob starších 65 let, kteří tvoří většinu obětí, a pro které považuje očkování za velice důležité, což uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zdroje informací: Centrum očkování a cestovní medicíny, iDNES.cz

Jan Žaloudík

Senátor Jan Žaloudík je lékař a do roku 2019 byl ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně. V létě 2020 koronavirovou epidemii zlehčoval, dokonce o sobě v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že je rouškofob. V září roku 2020 pro Český rozhlas řekl, že kdo moc testuje, najde moc nakažených. Poději po výzvě tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly omezil své mediální výstupy a epidemii již příliš nekomentoval. V květnu 2021 však například v pořadu CNN Prima News kritizoval dlouhodobé uzavření škol.

Zdroje informací: DVTV, Český rozhlas, CNN Prima News

 

Komu jste důvěřovali v řešení covidu nejvíce?
(každý může udělit 3 hlasy)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Frantisek Babicky
Frantisek Babicky
3 let

Sám sobě a opět a jedině sám sobě!Nikdy nebudu věřit lidem,kteří vyšli z bolševického dělnického původu.Byť s vysokými školami,ale mdlého intelektu.

František Řezáč
František Řezáč
3 let

Já věřím své lékařce Martině Poupové už léta. V její ordinaci mě očkovaly vakcínou Astra Zeneca. Bude mi v lednu 77.

Josef Mašek
Josef Mašek
3 let

věřil jsem pouze a jen sám sobě

Frantisek Babicky
Frantisek Babicky
3 let
Reply to  Josef Mašek

správný přístup dle mne.Palec nahoru pro Vás!

reklama
4
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x