Parlament by neměl Zemana zbavovat jeho pravomocí. Petr Fiala rozhodne, jak chce začít vládnout

Komentář
petr fiala ods
Budoucí premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek22. 10. 2021

Ustavující schůze nové Sněmovny proběhne 8. listopadu a právě kolem tohoto data by mělo dojít v obou komorách Parlamentu k hlasování o článku 66, kterým by mohly být odebrány pravomoce prezidentovi Zemanovi, který se aktuálně léčí v Ústřední vojenské nemocnici.

Pokud by došlo u Miloše Zemana ke zbavení jeho pravomocí prezidenta, přešly by poté na nového předsedu Sněmovny. Tuto funkci by nově měla zastávat šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Na základě videa, které zveřejnil Hrad, však odpadly spekulace o tom, zda prezident podepsal, či nepodepsal, dokument do rukou tehdejšího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka. Odpadly také spekulace, zda je Miloš Zeman při vědomí. Na záběrech však bylo očividné, že je prezident oslabený, a proto by měl dostat čas k vyléčení. K odebrání jeho prezidentských pravomocí však není momentálně žádný legitimní důvod.

Senát, ve kterém má drtivou většinu i nová sněmovní většina, má o článku 66 hlasovat z obou komor Parlamentu jako první. Senátoři by však měli hluboce zvážit své původně jasné stanovisko k aktivaci tohoto článku.

I kdyby Senát schválil odebrání pravomocí prezidentovi, finální slovo bude mít vůdce nové sněmovní většiny, kterým je předseda ODS Petr Fiala, a který by měl být budoucím premiérem. Lídr vítězné koalice Spolu po volbách prohlašoval, že tu chce být i pro ty voliče, kteří budoucí vládní koalice nevolili, což jsou s vysokou pravděpodobností právě ti, co volili v posledních prezidentských volbách Miloše Zemana.

Petr Fiala tak bude mít první příležitost svá slova o tom, jak chce spojovat rozdělenou společnost, potvrdit i svými činy. Vždyť přeci nemůže být v takovém případě prioritou být jmenován do funkce premiéra náhradníkem v polovině listopadu za cenu tak závažného ústavního aktu, kterým je odebrání pravomocí prezidenta, když se tak může stát o něco později, například v polovině prosince, v režii plnohodnotného prezidenta.

Co by mohlo více rozdělit společnost, než zbavit pravomocí léčícího se prezidenta, kterého volilo více než 2,8 milionů lidí a nechat se jmenovat náhradníkem ze svých řad? Fiala by tímto krokem šel proti sobě a svým slovům, což by byla pro něj osobně a jeho vládu první kaňka hned na začátku vládnutí. A takhle začít vládnout nechce snad žádný premiér.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x