
Premiér Babiš na začátku týdne navrhnul pravděpodobnému budoucímu ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi z TOP 09, aby se stal ministrem už od listopadu. Válek i budoucí premiér Petr Fiala to však odmítli s tím, že je absurdní, aby byl členem ještě Babišovy vlády. Odmítavě se k řešení covidu vyjádřila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Ano, je to velice nestandardní, že by členem vlády, která je již téměř v demisi, měl být člen budoucí vlády. Ale my jsme také už skoro dva roky v nestandardní situaci, takže se nelze vymlouvat na běžné postupy.
Je zvláštní, když se při zhoršující se koronavirové situaci nechce na jejím řešením podílet vláda, která nastoupí již za pár měsíců. O to více zvláštní to je, když bývalé opoziční koalice, které budou tvořit příští vládu, neustále kritizovaly tu dosluhující, že dělá úplně všechno špatně a jak by to oni zvládali lépe.
Pokud někdo dělá něco špatně a mám možnost to za něj dělat lépe hned, proč to tedy neudělám? To je jistě zajímavá otázka pro budoucí vládní pětikoalici, která bude koronavirovou situace stejně muset časem řešit. Jako kdyby snad rozdělování pozic mělo přednost před řešením krize.
Pekarová Adamová, která má být novou předsedkyní Sněmovny, se staví odmítavě i ke spolupráci na protiepidemických opatřeních. “Já bych nechtěla naskakovat na tu past, kterou se teď rozhodl premiér Babiš s ministrem Vojtěchem na nás nastražit, když ještě teprve jednáme o vzniku vlády,” řekla v pořadu Interview ve vysílání ČT24. “Ministerstvo zdravotnictví čítá stovky úředníků, kteří na tomto pracují. My zkrátka v tuto chvíli takový aparát nemáme,” dodala.
A co tedy dělal AntiCovid tým koalice Spolu, který měl mít za ty měsíce již spoustu návrhů? “Rozhodli jsme se proto vládě podat pomocnou ruku a každý týden spolu představovat konkrétní návrhy na zastavení současné krize a předkládat je zodpovědným ministrům,” píše se na stránkách AntiCovid týmu. Kritizovat šlo tehdy zřejmě i bez dat a úředníku.