
Oficiální nominant Fialovy vlády na ministra průmyslu z řad Starostů a nezávislých Věslav Michalik nakonec ministrem nebude. Dohnal ho střet zájmů a anonymní firmy na Kypru. Jedná se již o několikátého kandidáta, u kterého úřadování skončilo ještě předtím, než vůbec začalo.
Věslav Michalik ve čtvrtek oznámil, že se nebude ucházet o post ministra. “Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce,” napsal kandidát na ministra průmyslu a obchodu na svém Twitteru.
Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce.
— Věslav Michalik (@VeslavM) November 25, 2021
Jinak to ani v případě Michalika dopadnout nemohlo, protože právě střet zájmů budoucí vládní koalice vyčítala dlouhodobě současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. V opačném případě by se Fialova vláda chytila do pasti vlastní rétoriky.
Michalik je však již několikátým adeptem, který měl být ministrem rodící se nové vlády, co svou účast odvolal. Ministerských pozic se vzdali postupně nová šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, z osobních důvodů Pirátka Olga Richterová, následně i její spolustranický Pirátský kolega Jakub Michálek na základě požadavků uvnitř strany, poté několik lidoveckých kandidátů a nyní i místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Pevně zatím vypadá ve svých nominacích pouze ODS.
Střet zájmů u Michalika
S Michalikovou kauzou přišel v pondělí Deník N, který uvedl, že někdejší firma starosty obce Dolní Břežany Michalika si měla v minulosti půjčit prostřednictvím kyperské firmy Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur. Podle dalších informací mělo jít o investice do solárních elektráren, což by ho v roli ministra postavilo do střetu zájmů.
Anonymní firmy na Kypru umožňují skrýt koncové vlastníky, což je podobný model, jaký byl odhalen u Andreje Babiše v kauze Pandora Papers při nákupu nemovitostí ve Francii. Podle Michalika je majitelem uvedené kyperské firmy jeho manželka.
Za poslední dva dny proběhla v médiích smršť ohledně podnikání me rodiny. Proto ve čtvrtek vysvětlím všechny okolnosti podnikání rodiny i to, že na něm není nic pochybného. Předem říkám, že majitelem dotčené kyperské firmy je moje žena.
— Věslav Michalik (@VeslavM) November 23, 2021
Michalik dále odmítá, že by udělal něco špatného. “Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí,” napsal v již uvedeném čtvrtečním vyjádření na svém Twitteru.
Fialova vláda
Do toho všeho hodil směrem dovnitř Fialovy vlády, která doposud ještě ani nevládne, bombu i bývalý Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík v podobě útoku na Pavla Blažka, který je kandidátem ODS na ministra spravedlnosti.
Vláda Petra Fialy se tak rozpadá ještě předtím, aniž by vůbec začala vládnout. Skrz onemocnění prezidenta Zemana koronavirem se však jmenování Fialy premiérem odkládá na neurčito a tudíž i nástup nové vlády.
Fialova vláda může kvůli této nešťastné události začít vládnout potenciálně až po novém roce. Bude zajímavé proto sledovat, zda již nastoupí v deklarovaném složení, anebo dojde k nějaké další změně.
Změna by ovšem v nové vládě mohla nastat i z vůle prezidenta Zemana, který už vyjádřil nespokojenost s jedním z kandidátů. Spekuluje se v tomto ohledu o Pirátu Janu Lipavském, který je kandidátem pětikoalice na ministra zahraničí. Petr Fiala však další změny odmítá.