Fialova vláda se rozpadá ještě předtím, než začala vládnout

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
vladni petikoalice
Špičky budoucí vládní pětikoalice po podepsání koaliční smlouvy
Foto: ODS
Autor: Radek Polívka26. 11. 2021

Oficiální nominant Fialovy vlády na ministra průmyslu z řad Starostů a nezávislých Věslav Michalik nakonec ministrem nebude. Dohnal ho střet zájmů a anonymní firmy na Kypru. Jedná se již o několikátého kandidáta, u kterého úřadování skončilo ještě předtím, než vůbec začalo.

reklama

Věslav Michalik ve čtvrtek oznámil, že se nebude ucházet o post ministra. “Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce,” napsal kandidát na ministra průmyslu a obchodu na svém Twitteru.

Jinak to ani v případě Michalika dopadnout nemohlo, protože právě střet zájmů budoucí vládní koalice vyčítala dlouhodobě současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. V opačném případě by se Fialova vláda chytila do pasti vlastní rétoriky.

Michalik je však již několikátým adeptem, který měl být ministrem rodící se nové vlády, co svou účast odvolal. Ministerských pozic se vzdali postupně nová šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, z osobních důvodů Pirátka Olga Richterová, následně i její spolustranický Pirátský kolega Jakub Michálek na základě požadavků uvnitř strany, poté několik lidoveckých kandidátů a nyní i místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Pevně zatím vypadá ve svých nominacích pouze ODS.

Střet zájmů u Michalika

S Michalikovou kauzou přišel v pondělí Deník N, který uvedl, že někdejší firma starosty obce Dolní Břežany Michalika si měla v minulosti půjčit prostřednictvím kyperské firmy Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur. Podle dalších informací mělo jít o investice do solárních elektráren, což by ho v roli ministra postavilo do střetu zájmů.

Anonymní firmy na Kypru umožňují skrýt koncové vlastníky, což je podobný model, jaký byl odhalen u Andreje Babiše v kauze Pandora Papers při nákupu nemovitostí ve Francii. Podle Michalika je majitelem uvedené kyperské firmy jeho manželka.

Michalik dále odmítá, že by udělal něco špatného. “Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí,” napsal v již uvedeném čtvrtečním vyjádření na svém Twitteru.

Fialova vláda

Do toho všeho hodil směrem dovnitř Fialovy vlády, která doposud ještě ani nevládne, bombu i bývalý Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík v podobě útoku na Pavla Blažka, který je kandidátem ODS na ministra spravedlnosti.

Vláda Petra Fialy se tak rozpadá ještě předtím, aniž by vůbec začala vládnout. Skrz onemocnění prezidenta Zemana koronavirem se však jmenování Fialy premiérem odkládá na neurčito a tudíž i nástup nové vlády.

Fialova vláda může kvůli této nešťastné události začít vládnout potenciálně až po novém roce. Bude zajímavé proto sledovat, zda již nastoupí v deklarovaném složení, anebo dojde k nějaké další změně.

Změna by ovšem v nové vládě mohla nastat i z vůle prezidenta Zemana, který už vyjádřil nespokojenost s jedním z kandidátů. Spekuluje se v tomto ohledu o Pirátu Janu Lipavském, který je kandidátem pětikoalice na ministra zahraničí. Petr Fiala však další změny odmítá.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x